Z informacji przedstawionych w Sejmie przez ministerstwo rolnictwa wynika, że wg. danych GUS pogłowie bydła na koniec 2018 r. wynosiło blisko 6,2 mln sztuk i było o 2,4% wyższe niż przed rokiem. Z kolei produkcja żywca wołowego wyniosła ok 1,1 mln ton i była o 1,5% wyższa niż rok wcześniej. Z prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w 2019 r. produkcja żywca może wzrosnąć o ok. 2% a pogłowie bydła nie zwiększy się. W pierwszej połowie roku wartość eksportu mięsa wołowego obniżyła się w relacji rocznej o 12,3% do 670,5 mln euro. A ilościowo do 11,3% do poziomu 181,6 tys. t.
W połowie lipca 2019 r. nastąpiła odwrócenie spadkowej tendencji cenowej na rynku wołowiny notowanej w Polsce jak i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej od początku roku. W połowie sierpnia 2019 r. średnia cena bydła ogółem w Polsce wagi żywnej ukształtowała się na poziomie 5,98 zł/kg w relacji tygodniowej cena była stabilna względem poprzedniego miesiące wzrosłą o 5% a w skali roku była niższa o 11,6%. - Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prognozuje na najbliższe miesiące wzrost cen. Instytut ocenia, że w...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Rynek mięsa wołowego powoli wychodzi z kryzysu
Na koniec roku prognozowane są kolejne zwyżki cen skupu. Ale na horyzoncie potężne kłopoty związane z Brexitem oraz zapaścią na rynku tureckim.