StoryEditor

Seminarium w Piątnicy: objętościowe w żywieniu cieląt

– Pasze objętościowe muszą być ważnym elementem żywienia jałówek. Przewód pokarmowy tych zwierząt jest stworzony do tego żeby je trawić. Ich brak rodzi szereg problemów – podkreślał dr Paweł Górka z UR w Krakowie podczas seminarium „top agrar Polska” w Piątnicy (woj. podlaskie).
06.03.2019., 14:03h
Ile i jakiej paszy objętościowej potrzebują jałówki hodowlane? – na to pytanie można było znaleźć odpowiedź podczas kolejnej odsłony seminarium „top agrar Polska”, które odbyło się w Piątnicy (woj. podlaskie). W ramach panelu „Dobra zdrowotność stada i wysoka wydajność” odpowiadał na nie dr Paweł Górka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jak zaznaczał, zalecany udział pasz objętościowych w dawce pokarmowej, a także ich rodzaj zależy od wieku i masy ciała jałówki. Ale od początku…

Po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujemy od jałówki w naszym stadzie. Wśród celów ekspert wymieniał zdrowie i łatwe zacielenie, dobrą kondycję ciała, wycielenie przed 24 miesiącem życia (co wiążę się z odpowiednio dużymi przyrostami masy ciała) a także – ograniczenie kosztów odchowu. Jak to wszystko osiągnąć?

Specjalista z Krakowa dużo uwagi poświęcił m.in. pierwszemu okresowi odchowu cieląt tj. od urodzenia do odsadzenia. W tym czasie zwierzęta powinny otrzymywać tylko niewielką ilość pasz objętościowych. Najlepiej w postaci sieczki ze słomy lub siana (2–4 cm długości) w ilości 100–200 g/dzień lub 5–10% w starterze. Zbyt duże pobranie pasz objętościowych mogłoby ograniczyć pobranie pasz treściwych.

– Pasze treściwe lepiej stymulują nabłonek żwacza niż pasze objętościowe. Te pierwsze są fermentowane do kwasu propionowego i masłowego, które stymulują rozwój nabłonka żwacza. Nie mniej jednak, podawanie samych pasz treściwych wiąże się z ryzykiem kwasicy żwacza i niebezpieczną wartością pH poniżej 5,2 przez kilkadziesiąt minut dziennie  – mówił dr Górka, zaznaczając, że pasze objętościowe niwelują ten problem, bo ich podanie stymuluje rozwój motoryki żwacza.

Więcej o wykorzystaniu pasz objętościowych w poszczególnych okresach odchowu młodzieży hodowlanej napiszemy w kwietniowym dodatku specjalnym „top bydło”.

mj
Fot. Jajor
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. grudzień 2024 21:36