Siarę powszechnie uważa się za eliksir życia. Niestety często się zdarza, że nawet największa dbałość o prawidłowe odpajanie cieląt siarą nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Przyczyną takiej sytuacji może być – pozostawiająca wiele do życzenia – czystość mikrobiologiczna siary, czyli liczba znajdujących się w niej bakterii i innych mikroorganizmów.
Przyjmuje się, że ich całkowita liczba w siarze nie powinna przekraczać 100 000 jednostek formujących kolonie (ang. CFU)/ml oraz zawierać nie więcej niż 10 000 CFU/ml bakterii Escherichia coli. Jeżeli jest ich więcej, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia u cieląt chorób, w tym zwłaszcza biegunek.
Obok dbałości o prawidłową higienę żywienia cieląt siarą, efekty może poprawić proces pasteryzacji. Jak powinien przebiegać, kiedy ma uzasadnienie i co dzięki niemu można osiągnąć – na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w najnowszym artykule dr Pawła Górki z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Znajdziesz go w grudniowym dodatku specjalnym „top bydło”.
opr. mj
Fot. Jajor
StoryEditor
Siara: eliksir życia – tylko czy zawsze?
Siara może być przyczyną chorób cieląt! Wszystkiemu winne są bakterie. Jak się przed nimi bronić? – czytaj w najnowszym wydaniu „top bydło”.