Sommet de l‘Élevage 2023
Sommet de l‘Élevage, wystawa, która od lat na początku października odbywa się w południowo-środkowej Francji, jest największą imprezą w Europie dla hodowców bydła mięsnego. Była więc okazja do świętowania, ale i do zaprezentowania władzom oraz społeczeństwu największych wyzwań i problemów sektora. W przeddzień wystawy francuski związek zrzeszający hodowców bydła mięsnego i producentów wołowiny INTERBEV zwrócił się do rządu o przedstawienie jasnej i spójnej strategii na rzecz zrównoważonej hodowli oraz wsparcia ze strony władz publicznych. Mimo że wg danych KE Francja jest największym producentem wołowiny w Europie, liczby dają do myślenia...
– W ciągu 10 lat straciliśmy 100 tys. krów mamek i 80 tys. krów mlecznych. O 100 tys. mniej jest rolników, a starzenie się hodowców bydła jest niepokojące – ponad połowa z nich ma ponad 50 lat. Co szósty hodowca bydła mięsnego, który kończy działalność, nie otrzymuje zastępstwa. Musimy przywrócić hodowlę zwierząt we Francji do wymiaru, jaki powinna zajmować, w przeciwnym razie zniknie ona ze szkodą dla konsumentów i obywateli. Nie zapominajmy, że niezbędne jest wyżywienie ludności i walka ze zmianami klimatycznymi. Wypas jest korzystny dla środowiska: hektar łąki wychwytuje więcej dwutlenku węgla niż hektar lasu. Z drugiej strony zbyt duży import zanieczyszcza planetę – postulowali związkowcy, którzy nie akceptują traktatów o wolnym handlu, przede wszystkim między UE a Nową Zelandią.
Największa w Europie wystawa
Wydarzenie, które gości elitę francuskiej hodowli zwierząt, ma także na celu obronę ekstensywnego modelu hodowli w Masywie Centralnym. Szczyt Sommet de l‘Élevage to największa tego typu wystawa w Europie. Tegoroczna 32. edycja, jak planowali organizatorzy, była faktycznie w rozmiarze XXL – 2000 zwierząt 70 różnych ras i 115 tys. gości z całego świata.