Jedną z najważniejszych perspektyw jest niewątpliwie możliwość zwiększenia poekstrakcyjnej śruty rzepakowej w dawkach pokarmowych zwierząt gospodarskich, kosztem dużo droższej poekstrakcyjnej śruty sojowej. O tych aspektach, a także wszystkich praktycznych zaleceniach wykorzystania białka rzepakowego w produkcji zwierzęcej będzie z kolei mówiła prof. Iwona Bartkowiak-Broda z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji roślin – Państwowego Instytutu Badawczego, oddział w Poznaniu.
W czasie spotkania poznamy również perspektywy związane z dywersyfikacją źródeł białka paszowego na surowce krajowe. Wszystko za sprawą wystąpienia Ewy Lech, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która będzie mówiła o działaniach resortu rolnictwa w tym zakresie.
Niezwykle interesująco zapowiadają się także panele tematyczne dotyczące trzech gatunków zwierząt tj. trzody chlewnej, bydła mlecznego i bydła mięsnego. Na koniec czeka nas zaś debata ekspercka z udziałem:
- Adama Tańskiego, prezydenta Izby Zbożowo-Paszowej;
- Ryszarda Kamińskiego, dyrektora Kujawko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego;
- Radosława Stasiuka, wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju;
- Jerzego Wierzbickiego, prezesa Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego;
- dr Zbigniewa Lacha z Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny.
Konferencja odbędzie się 28 listopada 2017 r. w Przysieku (woj. kujawsko-pomorskie). Imprezę objął patronatem medialnym „top agrar Polska”.
mj
Fot. Sierszeńska