„Za odkrycie penicyliny i jej leczniczego działania w różnych chorobach zakaźnych” – tak w 1945 r. kapituła noblowska uzasadniała przyznanie Nobla w dziedzinie medycyny. W gronie wyróżnionych znalazł się m.in. szkocki bakteriolog i lekarz, Alexander Fleming, który skromnie mówił o sobie – „To natura wyprodukowała penicylinę, ja ją tylko odkryłem”. Odkrycie penicyliny uznano za najważniejsze medyczne wydarzenie XX w. Był to początek ery antybiotyków. Dziś, 90 lat po przełomowym odkryciu i 80 lat po rozpoczęciu produkcji penicyliny na skalę przemysłową mamy szansą, że XXI wiek stanie się stuleciem walki a antybiotykoopornością. Tegoroczną XXI Międzynarodową Konferencję Naukową dla lekarzy weterynarii, zootechników i hodowców w Polanicy organizatorzy poświęcili właśnie zagadnieniu – jak nie stosować antybiotyków?
Co możemy zrobić?
Są dwie drogi, by ograniczyć stosowanie antybiotyków – ograniczyć szerzenie się chorób zakaźnych poprzez stosowanie szczepień profilaktycznych i poprawę dobrostanu oraz zastąpić antybiotyki innymi związkami (np. nanocząsteczkami, sterydami czy choćby nawadnianiem w przypadku biegunek).
O pomysłach na ograniczenie antybiotyków przeczytacie w najnowszym wydaniu TB.
StoryEditor
Stop antybiotykom
Znaleźliśmy się w niechlubnej czołówce państw Europy pod względem zużycia antybiotyków w leczeniu zwierząt. Przez 5 lat (2010–2015) sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych wzrosła o 23% do 582,5 ton.