Światowa produkcja mleka do 2024 r. powinna zwiększyć się o 175 mln ton, tj. do poziomu 933 mln ton. Według dwóch światowych organizacji FAO i OECD w okresie 2015–2014 średnioroczny przyrost produkcji białego surowca wyniesie 1,8%, a w poprzedniej dekadzie było to 1,9%. 75% wzrostu produkcji mleka będzie pochodziło z krajów rozwijających się i o wschodzących rynkach, zwłaszcza z Azji. Liczba utrzymywanych krów w krajach rozwiniętych spadnie, a w krajach o wschodzących gospodarkach zmniejszy się tempo wzrostu stad bydła mlecznego. Wydajność mleczna będzie przyrastała szybciej niż w poprzedniej dekadzie, zwłaszcza w krajach o rynkach wschodzących.
Nominalne ceny różnych produktów mleczarskich w prognozowanym okresie będą prawdopodobnie częściej ulegały wahaniom niż w poprzedniej dekadzie, a ceny realne przypuszczalnie spadną. Jednak ukształtują się na wyższym poziomie niż w 2007 r.
Według prognoz wspominanych organizacji, spożycie produktów mleczarskich w przeliczeniu na mieszkańca w krajach o gospodarkach wschodzących wzrośnie o 1,4–2,0%. Szacunki te odzwierciedlają powolny wzrost przychodów i dalszą globalizację przyzwyczajeń odżywiania się. W krajach rozwiniętych prognozowany jest skromny wzrost spożycia produktów mleczarskich, rzędu 0,2–1,0%.
W międzynarodowym handlu produktami mleczarskimi przewiduje się tendencję wzrostową. Obroty suszoną serwatką oraz proszkami mlecznymi (OMP i PMP) powinny rosnąć rocznie o więcej niż o 2%. Oczekiwana jest mniejsza dynamika wzrostu obrotów serami i masłem, tj. o 1,5–2,0% rocznie.
Autorzy opracowania wskazują, że rozwój rynku mleka jest trudny do przewidzenia i możliwy jest inny scenariusz niż przedstawiony. Ważnymi czynnikami oddziaływania mogą być przykładowo choroby zwierząt, restrykcje handlowe, warunki atmosferyczne i zmiany polityczne. Rozwój popytu w Chinach jest głównym wskaźnikiem kształtowania się cen. Podstawą prognoz jest niewielki wzrost importu w krajach azjatyckich. Z kolei Nowa Zelandia, będąca największym dostawcom produktów mleczarskich na światowym rynku, jest uzależniona do warunków pogody, ponieważ podstawą produkcji mleka są pastwiska. Oprócz warunków pogodowych przewidziany wzrost produkcji mleka mogą zniweczyć rosnące wymagania środowiskowe. top agrar (les)