W spotkaniu w Tokio wzięli udział Martin Merrild – przewodniczący Copa, Thomas Magnusson – przewodniczący Cogeca oraz Pekka Pesonen – Sekretarz Generalny COPA/COGECA. Japońską stronę reprezentowali przewodniczący japońskiego parlamentu, przewodniczący komisji rolnej senatu oraz przewodniczący japońskiej organizacji rolniczej JA-Zenchu – Choe Okuno, a także inni przedstawiciele tego sektora.
Wizyta ta miała miejsce po misji handlowej komisarza ds. Rolnictwa UE Phila Hogana do Azji w celu w wzmocnienia działań promujących unijne rolnictwo.
– Przybyliśmy do Tokio, by promować produkty rolne z UE oraz handel w ramach dwustronnych negocjacji handlowych między UE i Japonią. Naszym zdaniem na umowie handlowej mogą skorzystać gospodarki i sektory rolne obydwu stron. Przeprowadziliśmy szczere, otwarte rozmowy i okazało się, że przyświecają nam te same cele, a mianowicie chcemy zagwarantować równoważność sektora rolnego oraz wysokiej jakości, bezpieczną żywność – powiedział Merrild. Przewodniczący COPA jest przekonany, że należy zwiększyć inwestycje w przyszłość sektora rolnego oraz zachęcać młodych do pracy w branży, by utrzymać rentowność rolnictwa w przyszłości.
Na spotkaniu rozmawiano głównie o handlu przetworzonymi produktami mlecznymi, np. serem, a także wieprzowiną i winem. Przedstawiciele COPA/COGECA są zdania, że na otwarciu japońskiego rynku może skorzystać przede wszystkim unijna branża mięsna oraz mleczarska, a także wino i przetworzone produkty o wysokiej wartości dodanej. – Naszym priorytetem w tych negocjacjach jest rozwiązanie kwestii barier pozataryfowych oraz ograniczenie biurokracji, które są źródłem wysokich kosztów ponoszonych przez podmioty i które mogą skutecznie zablokować nasz eksport – dodał Merrild.
Thomas Magnusson podkreślił znaczenie spółdzielni rolno-spożywczych, które pomagają rolnikom sprzedawać ich produkty. Jego zdaniem eksport z UE może uzupełnić i wzbogacić japoński rynek o produkty o wartości dodanej, nie wpływając negatywnie na ceny skupu. Magnusson wyraził również zadowolenie ze zobowiązania obydwu stron do zakończenia negocjacji do końca roku, przypominając o znaczeniu bardzo ambitnej umowy o wolnym handlu z Japonią.
dj, na podst. COPA/COGECA
Fot. Sierszeńska