Celem transportu zwierząt jest rozmnażanie, dalsza hodowla oraz ubój. Trasy, które przemierzają ciężarówki i tiry wyładowane po brzegi żywcem są ogromne, a w każdym kraju panują inne zasady przewozu zwierząt. Parlament europejski chce, aby ujednolicić zasady transportu zwierząt i przede wszystkim zasady ich egzekwowania.
– Oczywiście transport, obsługa, ładunek i rozładunek są dla zwierząt źródłem stresu – mówi Alain Muller, przewoźnik zwierząt.
Parlament chce, aby czas podróży był jak najkrótszy, a zasady panujące w każdym kraju są zupełnie inne, to również dotyczy samego traktowania i podstawowych zasad dobrostanu oraz utrzymania zwierząt. Zwierzęta powinny mieć w transporcie odpowiednią przestrzeń, wentylację, dostęp do paszy i wody.
Parlament europejski proponuje wyposażenie samochodów transportujących żywiec w technologie śledzenia sygnału GPS, aby móc sprawować kontrolę nad przemieszczaniem zwierząt i czasem przebiegającej podróży. Jak zapowiada Parlament Europejski kary za niedopełnienie obowiązków będą surowsze, w tym między innymi utrata licencji.
– Jeśli kraje trzecie nie są w stanie zagwarantować, że traktują zwierzęta, w taki sposób jak my w Europie, zabroni się ich eksportu – podkreśla Jorn Dohrmann z ECR.
Według Parlamentu należy zachęcić sektor do transportu produktów zwierzęcych o ile jest to możliwe.
Oprac. dkol na podst. Parlament Europejski
StoryEditor
Transport zwierząt – zwiększone kontrole
Co roku miliony zwierząt są transportowane na ogromne odległości na terenie UE i do państw trzecich. Nie wszędzie zasady dobrostanu w podróży są zapewnione. Parlament Europejski zapowiada zmiany...