StoryEditor

Trwa „Quo vadis Hodowco III”, czyli konferencje o genetyce, zdrowiu i żywieniu bydła

To już trzecia odsłona konferencji z cyklu „Quo vadis Hodowco” organizowana przez Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu w dniach 12-14 lutego. Zaproszeni prelegenci przekazali praktyczne wskazówki hodowcom, którzy z zainteresowaniem wysłuchali rozwiązań dotyczących optymalizację produkcji mleka.

Błażej Szczepański
13.02.2025., 07:51h

Prezes Zarządu WCHiRZ Poznań Andrzej Baehr w swoim wystąpieniu przedstawił w pierwszych kilku słowach jak na obecną chwilę wygląda sytuacja spółki, która już 70 lat zajmuje się szeroko pojętym rozrodem zwierząt.  

– Na obecną chwilę zatrudniamy 250 pracowników etatowych z czego około 150 osób to etatowi inseminatorzy działający w terenie. To nasza wielka siła w bezpośrednim kontakcie z hodowcami na terenie całej polski, których jest ponad 32 tys.

image
Prezes Zarządu WCHiRZ Poznań Andrzej Baehr
FOTO: Błażej Szczepański

Zaznaczył on również to, że WCHiRZ posiada w swojej ofercie szeroki wybór nasienia zarówno ras mlecznych jak i mięsnych, a spółka stara się promować polską genetykę również poza granicami naszego kraju. Buhaje z Tulc Danko Alians i Danko Zoom jako jedyne w Polsce zdobyły tytuł liderów wyceny międzynarodowej.

Genetyka, a opłacalność produkcji mleka

Kontynuacją wystąpienia prezesa WCHiRZ było podkreślenie znaczenia Polski jako producenta mleka i wyzwań przed jakimi stoimy. Wyjaśnił także dlaczego właściwa interpretacja i wybór materiału genetycznego do rozrodu wpływa na postęp hodowlany i osiągane przy tym wyniki finansowe w gospodarstwie.

Polska ma aktualnie duży potencjał, aby jeszcze bardziej rozwinąć się w sektorze mlecznym. Jako kraj doścignęliśmy Holandię, a większymi producentami są tylko Francja i Niemcy. Natomiast trzeba wiedzieć, że cały czas mamy globalne kryzysy, zmiany klimatyczne, dążenia do ograniczenia produkcji zwierzęcej oraz wahania cen surowców. To właśnie problemy z którymi musimy się borykać stając się coraz bardziej istotnym krajem na rynku mleka

– Hodowcy muszą szczególnie zwrócić uwagę na to, co wybierają do hodowli. Duży nacisk kładzie się na wybór odmian roślin uprawnych, natomiast dobór buhajów często traktowany jest jako sprawa drugorzędna. Natomiast, aby osiągnąć zakładany cel hodowlany, należy pochylić się nad tym tematem. 

Dobrostan, a stosowanie antybiotyków w mastitis

Na temat sposobów zmniejszenia zużycia antybiotyków w leczeniu zapaleń wymienia przez poprawę dobrostanu mówił dr n. wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podkreślił on, że Polska niestety nie może pochwalić redukcją zużycia tych środków leczniczych na tle Europy. Wskazał również problemy wynikające z nadmiernego stosowania antybiotyków oraz praktyczne wskazówki dotyczące dobrostanu krów, które zmniejszają występowanie klinicznych i podklinicznych zapaleń wymienia.

image
dr n. wet. Sebastian Smulski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
FOTO: Błażej Szczepański

– Oczywiście zużycie antybiotyków w hodowli to nie tylko bydło, są to również inne gatunki zwierząt. Musimy jednak dążyć do redukcji zużycia antybiotyków, ponieważ jeżli ten trend wzrostowy zostanie utrzymany to na skutek rosnącej antybiotykooporności to w roku 2050 może umierać 10 mln osób rocznie.

– Używanie wody do mycia strzyków przed dojem, to najgorsza rzecz jaką możemy zrobić. Dlaczego? Woda zbierając wszystkie bakterie z wymienia spływa w dół do otwartego kanału strzykowego. Z tego też powodu do mycia strzyków nie należy używać wody tylko pian, o dobrym składzie, a do wycierania powinniśmy stosować jednorazowe ręczniki papierowe.

Dobry rozród przez dobre żywienie

Ostatnim prelegentem był prof. dr hab. inż. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który w swoim wykładzie podkreślał znaczenie prawidłowego żywienia krów na powodzenie rozrodu. Pokazał on hodowcom, jakie są ukryte koszty przy rozrodzie i żywieniu.

image
prof. dr hab. inż. Zygmunt Maciej Kowalski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
FOTO: Błażej Szczepański

Największe straty przy szóstym i kolejnym kryciu to nie koszty samego nasienia. Większym problemem i stratą jest to, że każde następne unasiennianie jest gorszym i tańszym buhajem kończąc na rasach mięsnych. To powoduje, że produkujemy zwierzęta o niskim potencjale genetycznym i spowalniamy nasz postęp.

Swoje wystąpienie profesor Zygmunt Maciej Kowalski podsumował stwierdzeniem, że nie ma cudownych środków które poprawiły by rozród w stadzie, a głównym problemem żywieniowym z którym się borykamy jest ujemny bilans energii.

Wysyp nagród dla hodowców

Po zakończeniu sesji wykładów odbyło się losowanie i wręczenie nagród hodowcom obecnym na sali. Do wygrania było nasienie buhajów z WCHiRZ, tablet, dodatki paszowe i wiele innych cennych nagród, które każdy z hodowców z pewnością wykorzysta w swoim gospodarstwie.

Błażej SzczepańskiBłażej Szczepański
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. luty 2025 11:01