Jak wyjaśnia Iwona Chromiak z bura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w sprawie podstaw prawnych poddawania zwierząt szczególnym sposobom uboju (przewidzianym przez obrządki religijne związków wyznaniowych) tzw. uboju rytualnego, obowiązuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany 12 grudnia 2014 r. (Dz. U. poz. 1794). W uzasadnieniu ustnym, oprócz stwierdzenia braku zgodności ustawy o ochronie zwierząt z Konstytucją RP i Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, TK odniósł się do skutków wyroku. Zgodnie z nim, od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw dozwolone jest poddawanie zwierząt ubojowi według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne w zatwierdzonej rzeźni na podstawie art. 4 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania.
– Jednocześnie Trybunał zaznaczył, że w każdym przypadku, niezależnie od liczby poddawanych ubojowi zwierząt dokonanie takiego uboju wymaga przestrzegania szczegółowych wymagań określonych w prawie polskim i unijnym oraz zapewnienia wymogów przewidzianych przez normy prawa religijnego właściwe dla danego wyznania. Ubój dokonany zgodnie z powyższymi wymaganiami, zgodnie z prawem, nie jest zagrożony sankcją karną – informuje przedstawicielka MRiRW.
Skoro ubój rytualny jest dozwolony, a jak wielokrotnie powtarzali przedstawiciele branży mięsnej, zakaz jego wykonywania był jedną z przyczyn obniżenia wartości eksportu i tym samym cen skupu żywca – kiedy należy się spodziewać ich poprawy? To pytanie zadaliśmy przedstawicielom branży mięsnej. Co odpowiedzieli? – przeczytaj w artykule na str. 12 w najnowszym wydaniu „top bydło”. mj (fot. ks)
StoryEditor
Ubój rytualny: rynek ruszy, ale nie od razu
Kiedy i w jakim zakresie możliwość uboju rytualnego poprawi sytuację na rynku wołowiny?