StoryEditor

Ubój zwierząt – Bruksela chce od Polski działań naprawczych

Wczoraj w Brukseli doszło do spotkania ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz z 28 państw członkowskich UE. Główny lekarz weterynarii z Polski Paweł Niemczuk przedstawił na nim informacje na temat nielegalnego uboju bydła i kroków podjętych w tej sprawie przez polskie władze.
12.02.2019., 08:02h
Podczas spotkania przedstawiono wyniki kontroli przeprowadzonej tydzień temu przez unijnych audytorów w polskich zakładach mięsnych. Przypomnijmy, że swoją wizytę w Polsce rozpoczęli od audytu Głównym Inspektoracie Weterynarii. W kolejnych dniach pracowali w terenie kontrolując na Mazowszu inspektoraty: wojewódzki i powiatowy. Inspektorzy sprawdzili także działalność wybranej przez nich ubojni oraz zakładu skupu zwierząt i zapoznali się z dokumentami zakładu przetwórczego.

W wyniku przeprowadzonej kontroli inspektorzy zalecają Polsce:
  1. wzmocnić system identyfikacji i rejestracji zwierząt;
  2. uszczelnić system inspektoratów weterynaryjnych i ich współpracę z organami ścigania;
  3. zwiększyć wymiar kar za nielegalny ubój i przyspieszyć związane z nim postępowania sądowe w PL.

– Do piątku Polska poinformuje KE czy i w jaki sposób zamierza zrealizować działania naprawcze, zalecone przez unijnych inspektorów po ich kontroli związanej z nielegalnym ubojem bydła w Polsce –  powiedział po spotkaniu w Brukseli Paweł Niemczuk.

Przypomnijmy, że problemy polskich przetwórców i producentów wołowiny zaczęły się po opublikowaniu przez telewizję TVN reportażu nt. uboju chorych krów w jednym z zakładów mięsnych k. Ostrowi Mazowieckiej. Sprawę nagłośniły wszystkie media w kraju, doprowadzając do decyzji KE o unijnej kontroli w Polsce. Podobne przypadki miały miejsce w innych krajach UE, m. in. w Niemczech i we Francji, jednak te przypadki wyciszano i dopiero teraz do opinii publicznej trafiają materiały z tamtejszych zakładów mięsnych.

Cała polska branża mięsna stanęła w obronie produkcji i przetwórstwa polskiej wołowiny podkreślając, że takie pojedyncze przypadki uboju chorych zwierząt powinny być piętnowane i eliminowane z rynku, natomiast nie można mówić o tym, iż polska wołowina jest złej jakości.

– Produkowana w Polsce wołowina to produkt bezpieczny, sprawdzony, konkurencyjny, który na stałe zagościł na zagranicznych rynkach a organizacje takie jak nasza wraz z przedstawicielami administracji publicznej podejmują działania na rzecz zażegnania kryzysu – czytamy w ostatnim komunikacie Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Jak zaznacza Jerzy Wierzbicki, prezes tej organizacji, trwająca obecnie sytuacja, w której inne rynki przyglądają się naszym działaniom a konsumenci wstrzymują się od decyzji o wyborze wołowiny, przekłada się na spadek cen uzyskiwanych za żywiec wołowy.   bcz/mj

Źródło: Dorota Bawołek, Twitter
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 16:58