StoryEditor

UOKiK: Wydano raport na temat umów dostawców z mleczarniami

Urząd sprawdził umowy sprzedaży, dostaw i kontraktacji. Sprawdź jakie są wnioski z wnikliwej kontroli...
24.04.2018., 14:04h
Ustawa o przewadze kontraktowej weszła w życie w lipcu ubiegłego roku, jedna z pierwszych kontroli w ramach wykorzystania nieuczciwych praktyk dotyczyła właśnie zawieranych umów kontraktacyjnych pomiędzy dostawcami, a mleczniami.
- Stworzyliśmy raport, w którym zamieściliśmy rekomendacje, jak powinny wyglądać uczciwe umowy. To nasze pierwsze postępowanie na rynku mleka, a ustawa o przewadze kontraktowej weszła niedawno w życie. Dlatego zdajemy sobie sprawę, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy mogli nie wiedzieć, że ich praktyki są niezgodne z nowymi przepisami. Dlatego tym razem ograniczyliśmy się do wskazówek dla dostawców i odbiorców. Nasza analiza jest dla nich drogowskazem, jak powinny wyglądać ich relacje handlowe. Jeżeli jednak w przyszłości ponownie natrafimy na zakwestionowane postanowienia w umowach – będziemy wszczynać postępowania i nakładać kary – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Mleko na wyłączność?

Urząd ma największe wątpliwości jeśli chodzi o klauzulę wyłączności, jakoby dostawca miał obowiązek wydania całego wyprodukowanego mleka mleczarni., z którą ma podpisaną umowę. Według UOKiKu dostawca powinien mieć możliwość oddawania mleka również do innych zakładów przetwórczych, a karanie za niedopełnienie tych wymogów jest niezgodne z prawem. 
Jak wiadomo związanie się z daną mleczarnią do tej pory wiązało się z ogromnymi utrudnieniami wypowiedzenia umowy i podpisania nowego kontraktu, na korzystniejszych dla producenta warunkach z innym zakładem przetwórczym.

Cenne mleko

Jak podkreśla UOKiK na portalu w wielu przypadkach cena jest ustalana dopiero w momencie dostarczenia surowca - jest to logiczne, bo cena zależy w dużej mierze od jakości. Jak twierdzi UOKiK powinno się to jednak odbywać w sposób transparentny, w oparciu o z góry określone kryteria. Dlatego urząd negatywnie ocenia rozwiązania wprowadzające prawo dowolnego  ustalania lub zmiany ceny przez odbiorcę, bez konkretnych przesłanek.

Wypowiedzenie umowy

UOKiK zwrócił uwagę na to, że w umowach są postanowienia jednostronne dotyczące wypowiedzenia umowy, regulujące jedynie stronę interesów mleczarni - czyli prawo do zakończenia współpracy bez okresu wypowiedzenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dostawcy często mają półroczny okres wypowiedzenia i jeszcze do tego otrzymują w tym czasie niższą cenę za surowiec...

Wątpliwa jakość mleka

Urząd zwrócił szczególną uwagę na fakt, że mleczarnie przyjmują często mleko nie spełniające wymagań - za dużo komórek somatycznych, drobnoustrojów, bez zaświadczeń sanitarno-weterynaryjnych. 
Według UOKiKu taki produkt nie powinien trafiać do obrotu..... Większość mleczarni zastrzega sobie prawo nieodebrania mleka jeśli nie są spełnione określone wymagania.

Kto płaci za badania mleka?

Z raportu wynika, że z tym także jest bardzo różnie. W niektórych płaci odbiorca, dostawca, w niektórych koszty dzielone są na pół. Ważne, aby takie informacje znalazły się w umowie.

KOWR zaopiniował raport

Zanim raport został opublikowany trafił do opiniowania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR zgodził się, że wątpliwości budzi klauzula wyłączności i jednostronne ustalanie ceny. 

Czy jesteś zadowolony ze swojej mleczarni? Wypełnij krótką ankietę (kliknij tutaj)


Więcej informacji na temat raportu w czerwcowym wydaniu Top Bydło, w wywiadzie z dyrektorem Piotrem Adamczewskim z delegatury w Bydgoszczy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

dkol/na podst. uokik

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 10:52