StoryEditor

USA: Co piąta próbka wołowiny oznaczona jako bez antybiotyków z pozostałościami leków

Badanie USDA wykazało, że co piąta próbka wołowiny oznaczona jako „wolna od antybiotyków” zawierała ich ślady. Czy konsumenci są wprowadzani w błąd? Sprawdź szczegóły raportu.

04.09.2024., 10:51h

Amerykańska wołowina bez antybiotyków nie zawsze zgodna z etykietą

W USA oznakowanie wołowiny jako wolnej od antybiotyków okazuje się często niezgodne z rzeczywistością. Jak podał 28 sierpnia amerykański Departament Rolnictwa (USDA), jego Służba Bezpieczeństwa i Inspekcji Żywności (FSIS) oraz Służba Badań Rolniczych (ARS) przeprowadziły badanie.

Zobacz też: Coraz mniej pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych

USDA bada wołowinę: Ślady antybiotyków w co piątej próbce

W ramach tego badania pobrano próbki wątroby i nerek od 196 krów w 84 rzeźniach w 34 stanach. Celem analizy było sprawdzenie obecności ponad 180 leków weterynaryjnych, w tym różnego rodzaju antybiotyków.

Wyniki były zaskakujące – w około 20% próbek pochodzących z rynku „Raised Without Antibiotics” wykryto ślady antybiotyków. Badanie zostało przeprowadzone po tym, jak FSIS otrzymała liczne zgłoszenia o potencjalnych naruszeniach w etykietowaniu wołowiny wolnej od antybiotyków.

image

Ceny bydła: stawki ponownie rosną w UE i na niemieckiej giełdzie. Jakie ceny byków, jałówek i krów w Polsce?

Kary dla firm za fałszywe etykiety ‘bez antybiotyków

W odpowiedzi na wyniki badania FSIS zapowiedziało działania przeciwko zakładom, które wprowadziły konsumentów w błąd poprzez fałszywe deklaracje dotyczące antybiotyków. Firmy te zostały już poinformowane o wynikach badań i zobowiązane do przeprowadzenia dokładnej analizy przyczyn oraz wprowadzenia odpowiednich środków zapobiegawczych. Ich obowiązkiem jest ustalenie, jak doszło do obecności antybiotyków w mięsie oraz zadbanie o to, aby produkty nie były już błędnie oznakowane.

USDA zaostrza kontrole wołowiny

FSIS i ARS zapowiedział, że wkrótce opublikują pełne wyniki badania. USDA podkreśliło, że konieczne jest zaostrzenie kontroli zakładów używających etykiety „wolne od antybiotyków”. Dodatkowo ministerstwo zapowiedziało kolejne testy w przyszłości. FSIS ma uprawnienia do pobierania próbek w każdym momencie, gdy istnieje podejrzenie, że produkt może być nieprawidłowo oznakowany.

Źródło: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. październik 2024 18:29