Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) ogłosił 19 maja, że wykryta choroba neurologiczna była nietypowym przypadkiem typu L BSE. Wykryto ją u pięcioletniej krowy w rzeźni w stanie Karolina Południowa podczas rutynowej kontroli bydła uznanego za nie nadające się do uboju.
– Zwierzę nigdy nie zostanie poddane ubojowi i nie stanowi zagrożenia dla dostaw żywności lub zdrowia ludzi w Stanach Zjednoczonych – podkreśliło USDA. Zdaniem Departamentu Rolnictwa USA, nie powinno to mieć również wpływu na handel wołowiną w USA.
Jak podaje USDA, jest to siódmy przypadek wykrycia BSE w Stanach Zjednoczonych. Z poprzednich sześciu przypadków, tylko pierwszy w 2003 roku dotyczył klasycznego BSE u krowy importowanej z Kanady. Pozostałe przypadki to atypowe BSE typu H lub L. Nietypowe przypadki gąbczastej encefalopatii bydła są rzadkie i spontaniczne i zwykle występują u starszego bydła.
Według USDA, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) sklasyfikowała USA jako kraj o znikomym ryzyku wystąpienia BSE. Przy takim statusie nietypowe przypadki BSE nie wpływają na oficjalny status ryzyka, zgodnie z wytycznymi OIE. Dlatego też, według departamentu, nie powinno być problemów z eksportem.
Jednak nietypowy przypadek BSE w Brazylii w tym roku doprowadził do miesięcznego zawieszenia eksportu wołowiny z tego południowoamerykańskiego kraju do Chin. Według analityka Global Agritrends Simona Quilty‘ego, umowa handlowa między USA a Chinami nie przewiduje jednak wstrzymania eksportu w przypadku nietypowego przypadku gąbczastej encefalopatii bydła. W przypadku Brazylii i Chin jest to inaczej uregulowane w protokole zdrowotnym.
BSE – co to za choroba?
Gąbczasta encefalopatia bydła (Bovine Spongiform Encephalopathy – BSE) jest przewlekłą, śmiertelną chorobą neurologiczną dorosłego bydła, w przebiegu której dochodzi do nieodwracalnych zmian degeneracyjnych w obrębie struktur mózgowych. Częstym jej objawem jest brak koordynacji. Chora krowa ma problemy z chodzeniem i wstawaniem. Może również zachowywać się bardzo nerwowo lub agresywnie, dlatego BSE jest często mylnie nazywana „chorobą wściekłych krów”.
Oprac. na podstawie AgE
Fot. Envato Elements