W dniu 5 marca br. zostało utworzone Centrum Referencyjne ds. dobrostanu zwierząt (EU Reference Centre for Animal Welfare). Jest to pierwsza tego typu organizacja.
Według przedstawicieli KE stanowi to kamień milowy w podtrzymaniu wysokich standardów w zakresie dobrostanu panujących w UE. Dzięki czemu dla wielu innych zewnętrznych rynków jesteśmy konkurencyjni.
Utworzone konsorcjum składające się z Wageningen Livestock Research (Holandia), Friedrich Loeffler Institute (Niemcy) i Wydział Nauk o Zwierzętach na Uniwersytecie Aarhus (Dania) zostało wyznaczone jako Centrum referencyjne UE.
Europejskie Centrum najprawdopodobniej będzie zbudowane z Ośrodków referencyjnych ds. Dobrostanu zwierząt w każdym kraju członkowskim, a jego głównym zadaniem będzie kontrola dobrostanu.
Europejskie Centrum najprawdopodobniej będzie zbudowane z Ośrodków referencyjnych ds. Dobrostanu zwierząt w każdym kraju członkowskim, a jego głównym zadaniem będzie kontrola dobrostanu.
Priorytety i zadania
Według KE poprawa dobrostanu na fermach trzody chlewnej i egzekwowanie przepisów dotyczących utrzymania będzie obecnie sprawą priorytetową. Certyfikat będzie weryfikowany co pięć lat.
Centrum zapewni wsparcie techniczne i skoordynowaną pomoc dla państw członkowskich przy przeprowadzaniu urzędowych kontroli w zakresie dobrostanu zwierząt. Przyczyni się również do upowszechniania dobrych praktyk w zakresie dobrostanu zwierząt w UE. W szczególności zapewni on jej ekspertyzę naukową i techniczną, przeprowadzi badania i opracuje metody oceny poziomu dobrostanu zwierząt i poprawy obecnego stanu rzeczy.
Skuteczne przekazywanie wiedzy i innowacyjne strategie są niezbędne do spełnienia wymogów w zakresie dobrostanu. Centrum będzie odpowiedzialne za rozpowszechnianie wyników badań, a także przeprowadzanie kursów szkoleniowych dla personelu krajowych sieci wsparcia naukowego, dla właściwych organów państw członkowskich i dla ekspertów spoza UE.
Określone zadania Centrum zostaną określone w rocznych lub wieloletnich programach prac ustanowionych zgodnie z celami i priorytetami odpowiednich programów prac przyjętych przez Komisję.
dkol/ na podst. ec.europa.eu