W myśl nowelizacji powstało wiele zapisów związanych z planowanym zniesieniem systemu kwotowania produkcji mleka w UE od 1 kwietnia 2015 r. Nowelizacja umożliwia uznanym przez Agencję Rynku Rolnego (ARR) organizacjom producentów mleka i przetworów mlecznych lub ich zrzeszeniom negocjowanie - w imieniu należących do nich rolników - umów na dostawy mleka do zakładów mleczarskich lub podmiotów skupujących – pisze FAPA. Dzięki temu ma nastąpić wzmocnienie szans producentów mleka na uzyskiwanie korzystniejszych cen za dostarczany surowiec.
Ponadto ustawa określa, w jaki sposób można ubiegać się o uznanie przez ARR organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz kryteriów ich uznawania (m.in. minimalną liczbę członków, ilość wytwarzanego i wprowadzanego do obrotu mleka lub przetworów mlecznych).
ARR natomiast będzie miała obowiązek kontroli funkcjonowania uznanych organizacji oraz zrzeszeń w zakresie stosowania przez nie przepisów unijnych i krajowych. Będzie mogła także nakładać na nie kary i przesyłać do KE powiadomienia o podjętych w stosunku do nich działaniach. Nowelizacja reguluje też kwestię przekazywania kwot mlecznych do krajowej rezerwy w przypadkach, gdy nie ma możliwości zakończenia postępowań dotyczących dziedziczenia gospodarstw rolnych wraz z kwotą indywidualną.
e-abi