W regionie Xingtang rolnicy zdecydowali się na wylewanie mleka do kanału lub wyprzedaż krów, ponieważ spadł popyt na surowe mleko ze strony firm mleczarskich. Grupa mleczarska Want zawarła umowę z lokalnym samorządem odpowiedzialnym za mleczarstwo, że w Shijazhuang będzie skupowała całość wyprodukowanego mleka. Jednakże zakład przetwórczy w Shijazhuang od listopada 2014 r. odbierał jedynie 80% dostarczanego mleka surowego. Dostawcy mleka nie mieli wyboru, musieli niszczyć 20% wyprodukowanego mleka, a niektórzy rolnicy sprzedawali nawet zacielone krowy. – W tym czasie spadły ceny mleka, czemu towarzyszył wzrost cen pasz. Cena litra mleka przeliczona na euro od początku 2014 roku spadła z 0,75 euro (3,11 zł/l) do 0,5 euro (2,07 zł/l) – informowali lokalni chińscy urzędnicy.
W odpowiedzi na tę sytuację ministerstwo rolnictwa poprosiło o pomoc w ochronie interesów rolników. Lokalne samorządy przegłosowały tę kwestię na korzyść rolników i zakładów mleczarskich ponoszących straty. 8 stycznia br. wszystkie mleczarnie w regionie Xingtang informowały, że 80% limit skupu wyprodukowanego mleka nie jest ważny i będą kupowały całość mleka dostarczanego przez rolników.
Informacje z ministerstwa rolnictwa wykazały, że ceny mleka surowego między początkiem a końcem 2014 roku spadły o 9% i są najniższe od 14 miesięcy – 3,81 jena/l, tj. 0,53 euro/l, czyli ok. 2,20 zł/l. Cena skupu mleka w całych Chinach nie jest jednakowa. Należy podkreślić, że popyt chińskich mleczarni na surowiec wyprodukowane w Państwie Środka systematycznie spada, ponieważ coraz więcej mleka importuje się z zagranicy. Oficjalne dane informują, że ilość importowanego mleka z 3800 ton w 2005 roku wzrosła do 280 000 ton w 2014 r. german.china.org.cn (opr. les)