Wiceminister Kołakowski, podczas IX Forum Sektora Wołowiny, zaznaczył ogromne znaczenie sektora rolnego, jakim jest chów zwierząt.
— Szanowni Państwo, hodowla bydła chciałby się powiedzieć Polska bydłem i drobiem stoi. Chów zwierząt jest tą dziedziną, która ma dać stabilizację polskiemu rolnictwu. W tym kierunku muszą budowane być programy hodowlane, polityka rządu oraz podejmowane działania szczególnie w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej — powiedział Lech Kołakowski.
Polska ma zapewnione bezpieczeństwo żwynościowe
Agresja Rosji w kierunku Ukrainy ma swój wpływ między innymi na przerwanie łańcuchów dostaw, czy znaczne wzrosty kosztów żywności na giełdach światowych. Polskie rolnictwo znalazło się w trudnej sytuacji, ale jak zostało podkreślone podczas przemówienia. Polska ma zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.
Relacja z IX Forum Sektora Wołowiny
Jak sektor mięsny kształtuję się w statystykach?
- W 20222 roku liczebność pogłowia krów, zmniejszyła się o 7,6%, a pozostałego zwiększyła o 3%.
- Bydła mlecznego jest natomiast o 2% mniej. W tym samym czasie pogłowie krów matek wynosiło 135 tys. sztuk i było, aż o 141 tysięcy sztuk mniejsze. To 50% mniej niż w czerwcu 2021 roku.
- Pierwsze półrocze ubiegłego roku, produkcja żywca wołowego - 516 tys. ton, to o 12,5% mniej niż rok wcześniej.
- Instytut Ekonomiki Rolnictwa szacuje, że produkcja żywca wołowego, w tym czasie w roku 2023 wynieść ma 973 tysiące ton i będzie tym samym o 1% wyższa niż 2022 roku.
Które kierunki eksportowe mają znaczenie dla polskiej wołowiny? Azja kierunkiem przyszłości?
Patrząc na eksport polskiej wołowiny, szczególne znaczenie mają Włochy, Niemcy, Francja, Holandia, Izrael, Wielka Brytania.
Jak zachęcano rolników do stosowania praktyk hodowlanych?
Szczególne wyróżnienie należy się działaniu: Dobrostan zwierząt, który realizowany był w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Od roku 2020 w ramach PROW 2014-2020, działanie Dobrostan zwierząt, miało i dalej ma na celu zachęcenie rolników do stosowania odpowiednich praktyk hodowlanych. O wsparcie finansowe mogli ubiegać się rolnicy, którzy utrzymywali świnie, krowy czy owce. Działanie to polegało na rekompensacie rolnikom kosztów związanych z utrzymaniem zwierząt, z zastosowaniem podwyższonych standardów. Płatności te nie mogły jednak uwzględnić kosztów inwestycji, związanych ze zmianą warunków utrzymania zwierząt.
— W ramach planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, planuje się kontynuowanie wsparcia dla Dobrostanu zwierząt zapoczątkowanego w 2020 roku. W ramach PROW 2014-2020 wsparcie to będzie realizowane w działaniu Ekoschematy Dobrostan zwierząt. Jest to pierwszy filar Wspólnej Polityki Rolnej, w którym będą mogli uczestniczyć hodowcy świń, bydła, owiec, kóz, koni i indyków — dodał wiceminister.
Wsparcie polskiej hodowli będzie gwarantować stabilizację i byt ekonomiczny gospodarstw
Obecnie uzgadniania jest z Komisją Europejską zmiana planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023 - 2027, dotycząca Interwencji w Ekoschematach Dobrostan zwierząt. Proponowane wymagania:
- Wymogi odnoszące się do danej grupy zwierząt, dotyczące wszystkich zwierząt tej grupy utrzymywanych w gospodarstwie rolnym.
- Rolnik realizujący interwencje dotyczącą dobrostanu, zobowiązany jest do odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków (obowiązywać ma od 2024).
- Rolnik musi posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt (dotyczy świń i bydła).
Bernat Patrycja
fot. DK