W ciągu minionego roku pogłowie bydła w Polsce wzrosło o 1,5% (tj. ok. 95,3 tys. sztuk) do 6,23 mln szt. W największym stopniu wzrosła liczba młodego bydła w wieku 1–2 lata (o 1,9% do 1,77 mln szt.).
Większe pogłowie zanotowano również w grupie cieląt poniżej 1 roku (o 1,4% do 1,7 mln szt.) oraz krów (o 1,3% do 2,46 mln szt.). Co ważne, dodatkowo o blisko 20% spadł import bydła, w tym cieląt o 11,4%.
Największy udział w krajowym pogłowiu bydła miały województwa: mazowieckie (19,2%), wielkopolskie (16,4%) i podlaskie (16,2%). Najmniejszy, tj. poniżej 2% dotyczył województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i zachodniopomorskiego.
Kolejny wzrost pogłowia bydła w Polsce to już stały trend. O ile w wielu europejskich krajach, ze względu na ograniczone zasoby ziemi i liczne wymogi ograniczające produkcję zwierzęcą mówi się raczej o stopniowym spadku liczby krów przy jednoczesnym istotnym wzroście ich wydajności mlecznej, w naszym kraju z roku na rok zwierząt tych jest coraz więcej. Pewnym zaskoczeniem może być to, że tego korzystnego kursu nie zakłócił spadkowy trend cen skupu mleka, który trwa od początku 2018 roku or...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Więcej bydła w Polsce
W polskich stadach przybyło ok. 95 tys. bydła. Wzrost pogłowia w największym stopniu dotyczył młodych zwierząt w wieku 1–2 lat oraz cieląt.