Cztery lata trwało embargo na mięso wołowe dostarczane z Paragwaju. Zakaz został wprowadzony we wrześniu 2011 r. z uwagi na odnotowaną tam w tym czasie epidemię pryszczycy. Choć obecnie embargo zostało już formalnie zniesione, to jednak musi minąć 45 dni, które są zarezerwowane na formalne procedury, które w takiej sytuacji należy uruchomić.
Trzeba jednak zaznaczyć, że choć embargo obowiązywało, to jednak Paragwaj posiadał cały czas 1 tys. kontyngentu wysokiej jakości wołowiny w ramach tzw. kwoty hiltońskiej. W obecnej sytuacji wysokość tego kontyngentu z pewnością zostanie poddana korekcie.
Przypomnijmy, że zanim wprowadzono zakaz, w latach 2008-2011 z Paragwaju eksportowano do UE ilości wołowiny, które co roku wzrastały. W 2011 r. na rynek Wspólnoty trafiło 3,1 tys. ton. Jednak w tym też roku odnotowano (z uwagi na wprowadzenie embargo) spadek dostaw o 17,6% w stosunku do poziomu w 2010 r.
Analitycy rynku rolnego spodziewają się, że otwarcie granic Unii dla eksportu paragwajskiego mięsa zainicjuje otwarcie także innych rynków, które do tej pory były zamknięte z tego samego powodu, np. Bliskiego Wschodu czy RPA. e-abi
StoryEditor
Wołowina z Paragwaju wraca na unijny rynek
Po niemal czterech latach, już maju, do Unii ponownie będzie dostarczana wołowina z Paragwaju.