W naszym kraju według różnych szacunków w oborach uwzięziowych utrzymywane jest ponad 50%, a niektórzy twierdzą, że zdecydowanie ponad 60% krów mlecznych. Obecnie w czasie dyskusji nad zapewnieniem dobrostanu zwierząt, a zwłaszcza dobrostanu krów mlecznych, utrzymanie ich przez cały rok na uwięzi jest mocno krytykowane.
Krowy muszą mieć zapewniony ruch
Wiele mleczarni na zachodzie Europy postawiło warunek, że krowy muszą mieć możliwość swobodnego ruchu, a w niektórych krajach UE w przepisach dot. dobrostanu zwierząt określony został czas do kiedy rolnicy będą musieli przebudować swoje obory uwięziowe na wolnostanowiskowe lub też zapewnić im regularny ruch, zwalniając okresowo z uwięzi, zapewniając wybieg lub pastwisko.
Na Forum Mleko 4 i 5 lutego zaprosiliśmy niezależnego doradcę budowlanego z Austrii. Walter Breininger przez długie lata pomagał producentom mleka w projektowaniu i planowaniu modernizacji obór uwięziowych na wolnostanowiskowe.
– Ten proces w każdym gospodarstwie jest okazją do odpowiedzenia sobie na pytanie: jak chcę produkować mleko w przyszłości – podkreśla Walter Breininger. Przebudowa obory to okazją do rozbudowy, do zwiększenia stada, także w średnich i mniejszych gospodarstwach. Z jednej strony chodzi o poprawę dobrostanu zwierząt, codziennego komfortu w celu utrzymania dobrego zdrowia i mikroklimatu w oborze. A z drugiej do lepszego zmechanizowania i zdecydowanej poprawy komfortu pracy w obsłudze zwierząt. Rozwiązania wolnostanowiskowe to okazja do zupełnie innej koncepcji obór otwartych, z możliwością wybiegu.
Koniecznie wybierzcie się na Forum Mleko
Walter Breininger przyjął nasze zaproszenie na Forum i nie tylko chętnie przedstawi swoje doświadczenia i przykładowe realizacje obór, ale obiecał też, że w miarę możliwości czasowych odpowie na pytania indywidualne uczestników naszego Forum Mleko w Różanie – 4 lutego i w Koźminie Wlkp. – 5 lutego. Warto skorzystać z tej okazji.