Według obowiązujących przepisów nawet do 3 lat więzienia. Przekonał się o tym rolnik z gminy Gryfino (woj. zachodniopomorskie).
Jak informuje portal igryfino.pl, rolnik w swoim chlewiku zabił świnię siekierą i nożem. Prawdopodobnie kwik zabijanego zwierzęcia spowodował, że ktoś „życzliwy” gospodarzowi wezwał policję. Funkcjonariusze bardzo szybko zjawili się u kompletnie zaskoczonego i zdziwionego rolnika.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik może dokonać w swoim gospodarstwie uboju gospodarczego, ale musi przynajmniej 24 godziny wcześniej zgłosić zamiar jego przeprowadzenia u Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz w biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podając numer zwierzęcia z ewidencji IRZ. W tym przepadku rolnik nie dopełnił tego obowiązku, więc funkcjonariusze uznali ubój zwierzęcia za nielegalny. Sprawa trafi więc do sądu, a nieszczęsnemu gospodarzowi grozi kara do 3 lat więzienia.
Według rozporządzenia z dn. 12.03.2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt wynika, że uboju gospodarczego można dokonać we własnym zakresie, ale pod pewnymi warunkami.
Osoba przeprowadzająca ubój powinna przejść szkolenie teoretyczne prowadzone przez powiatowego lekarza weterynarii (lub odbyła 3 miesięczny staż na stanowisku ubojowym pod okiem doświadczonej osoby pracującej na takim stanowisku minimum trzy lata), co prawnie regulowane jest na późniejszym etapie zaświadczeniem o odbyciu bezpłatnego szkolenie w tym zakresie (które należy mieć, jeśli zjawi się kontrola). Zwierzęta poddawane ubojowi poza rzeźnią powinny być unieruchomione, ogłuszone i skrwawione. Ponadto mięso należy przebadać na obecność włośnia krętego. Zwierzę niewątpliwie powinno być zdrowe i nie być tuż po terapii np. antybiotykowej. Zapewne najlepszym wyjściem byłoby przebadanie go przez lekarza weterynarii, dla własnego bezpieczeństwa...
Osoba, która dokonała uboju gospodarczego, nie spełniła wymagań, zapewne nie miała zaświadczenia, nie zgłosiła tego faktu do PWL i ARiMR. Ponadto przeprowadziła sam ubój niezgodnie z przepisami.
Osoba ta podlega karze więzienia i jest to uzasadnione przepisami, ponieważ za wyżej wymienione czyny grozi odpowiedzialność (wg art.35.) karna za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy albo znęcanie się nad zwierzęciem. „Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.” Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
A Wy co sądzicie o tej sprawie? Czy Waszym zdaniem takie przepisy są zasadne i konieczne?
oprac. bcz i dkol na podst. igryfino.pl i Dziennik Ustaw
StoryEditor
3 lata więzienia dla rolnika za nielegalny ubój świni?
Co grozi rolnikowi, który w swoim gospodarstwie dokona uboju gospodarczego świnie, niezgłoszonego do Inspekcji Weterynaryjnej i ARiMR?