W projekcie rozporządzenia określającym warunki przyznania pomocy w ramach działania Dobrostan zwierząt wprowadzono zmiany dotyczące utrzymywania loch oraz dodano do listy objętych działaniem owce. W uzasadnieniu rozporządzenia resort rolnictwa wyjaśnia, że na potrzeby rolników, którzy zwracali uwagę na konieczność znalezienia kompromisu między dobrostanem loch, a dobrostanem prosiąt utrzymywanych z tymi lochami, a także w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa pracownikom, w projektowanym rozporządzeniu proponuje się wprowadzenie odstępstwa od całkowitego zakazu utrzymywania loch w systemie jarzmowym.
Jednak tym samym dopuszczono możliwość czasowego utrzymywania loch w systemie jarzmowym jednak przez okres nie dłuższy niż 8 dni w okresie okołoporodowym. Ponadto rolnik będzie musiał wówczas prowadzić rejestr w formularzu udostępnionym przez ARiMR sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym (data wyproszenia tej lochy i liczbę prosiąt od niej odsadzonych wraz z podaniem terminów utrzymywania tej lochy w systemie jarzmowym). Niespełnienie jednego z wyżej wymienionych wymogów miałoby skutkować nieotrzymaniem pomocy finansowej w ramach działania Dobrostan zwierząt.
Wielkopolska Izba Rolnicza po rozmowach z producentami trzody chlewnej stwierdziła, że zaproponowany 8-dniowy termin utrzymywania loch w systemie jarzmowym w okresie okołoporodowym jest za krótki.
WIR argumentuje to przede wszystkim bezpieczeństwem pracowników oraz samych zwierząt.
– Maciory wprowadza się do kojców porodowych dla loch zazwyczaj dwa tygodnie przed wyproszeniem, aby przyzwyczaić zwierzę do nowego środowiska i oszczędzić zbędnego stresu bezpośrednio przed porodem. Rolnicy wskazują, że zastosowanie jarzm musi odbyć się minimum 2-3 dni przed porodem, w związku z czym po oproszeniu zostałoby tylko 5-6 dni możliwości utrzymywania w jarzmie, po których musiałoby nastąpić przemieszczenie lochy do kojca bezjarzmowego, co wiązałoby się zarówno ze stresem zwierząt, jak i zagrożeniem bezpieczeństwa dla osób obsługujących – komentuje zmiany w rozporządzeniu WIR, jednocześnie proponując wydłużenie do maksymalnie 4-tygodniowego utrzymania loch w systemie jarzmowym, co przyczyni się do zmniejszenia upadków nowo narodzonych zwierząt oraz zmniejszenia stresu okołoporodowego loch.
dkol
Fot. archiwum
StoryEditor
8 dni w kojcu jarzmowym to za krótko!
Wielkopolska Izba Rolnicza konsultowała nowe założenia działania „Dobrostan zwierząt”. Według samorządu rolniczego 8 dni dla loch prośnych w jarzmie to zbyt krótko.