StoryEditor

80 zł do jednego prosięcia! Rząd szykuje pomoc dla hodowców trzody

W związku ze spadającą opłacalnością produkcji i rosnącymi kosztami rząd planuje wprowadzić nadzwyczajną pomoc dla producentów świń prowadzących produkcję w cyklu zamkniętym. Jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać wsparcie?  
15.06.2022., 10:06h

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź rozporządzenia dotyczącego nowej formy pomocy dla producentów trzody chlewnej. Koszty produkcji trzody rosną, a sytuacja pogorszyła się po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, a analizy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pokazały, że produkcja świń jest niedochodowa, pomimo notowanego w 2022 r. wzrostu cen skupu świń. Notowany jest także spadek pogłowia trzody, a sytuacja szybko nie ulegnie zmianie, a rolnicy nadal będą notować straty.

Pomimo wzrostu cen żywca, przychody zapewnią pokrycie poniesionych kosztów w 87,2%. Strata producentów wieprzowiny w 2022 r. będzie wynosiła średnio ok. 95 zł/100 kg żywca.

Jak pomóc hodowcom?

Resort rolnictwa proponuje przeznaczenie pomocy dla producentów świń utrzymujących lochy, która będzie realizowana z wykorzystaniem środków finansowych udostępnionych Polsce na podstawie unijnych przepisów przewidujących nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów w sektorach rolnych. Celem zastosowania nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów świń jest częściowa rekompensata strat ponoszonych z tytułu wzrostu kosztów produkcji.

Jak zatrzymać spadek pogłowia?

Resort proponuje przyznanie nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów świń, którzy prowadzącą produkcję w cyklu zamkniętym, czyli utrzymujących lochy, prosięta i tuczniki. Gospodarstwa te są mniej elastyczne w zakresie reagowania i dostosowania się do zmieniającej się sytuacji rynkowej, zwłaszcza na zmiany cen zbóż i cen skupu żywca.

W gospodarstwach produkujących wieprzowinę w cyklu zamkniętym decyzje o zaprzestaniu produkcji mają poważne długookresowe konsekwencje dla produkcji wieprzowiny, skutkują bowiem większym uzależnieniem rynku od importu zwierząt do dalszego tuczu, co w kontekście sytuacji kryzysowych, w tym obejmujących zakłócenia w handlu ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego na tym rynku. Gospodarstwa prowadzące produkcję w cyklu zamkniętym w dłuższym okresie czasu narażone są na większe ryzyko produkcyjne i ponoszenie wysokich kosztów utrzymania stada podstawowego niezależnie od koniunktury na rynku, a więc w przypadku takich gospodarstw istnieje większe prawdopodobieństwo trwałego wycofywania się z produkcji, co w konsekwencji rodzi poważne skutki dla zachowania krajowej produkcji świń.

Wysokość dopłaty

Dlatego MRiRW biorąc pod uwagę wszystkie te argumenty proponuje przyznać pomoc w wysokości 80zł/szt. do świń urodzonych w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 r. przy czym kwota wsparcia dla producenta będzie wynosiła nie więcej niż 160 tys. zł.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 04:27