StoryEditor

ASF na zachodzie Europy – jak zachowa się rynek?

Belgia powoli będzie musiała pogodzić się z tym, że ASF jest obecny w tym kraju. Zapytaliśmy eksperta, jak ta sytuacja wpłynie na europejski i światowy rynek.
05.10.2018., 15:10h

Mariusz Dziwulski, PKO Bank Polski:

Belgia jest piątym eksporterem mięsa wieprzowego w UE. Zdecydowana większość belgijskiego eksportu (93% z 673 tys. t w 2017 r.) trafia do krajów unijnych. Udział Belgii w unijnym eksporcie na rynki trzecie to tylko 2,4% (2017 r.). Konsekwencje wystąpienia ASF, w postaci ewentualnych sankcji w eksporcie z krajów trzecich, mogą być niegroźne dla unijnego rynku, choć popyt na wieprzowinę belgijską w krajach Wspólnoty może nieznacznie się obniżyć.

Negatywne skutki może przynieść przedostanie się wirusa do krajów sąsiadujących. Odległość wykrytych przypadków ASF od granic z Francją i Niemcami, które łącznie odpowiadają za ok. 25% unijnego eksportu do krajów trzecich, jest niewielka. Wtedy należałoby się liczyć z wprowadzeniem ograniczeń eksportowych u ważnych odbiorców azjatyckich (Chiny, Japonia, Korea Płd.), co zwiększyłoby nadwyżki mięsa w UE i miało negatywny wpływ na ceny. Wszystko zależy od skuteczności działań w zakresie ograniczania rozwoju ASF w Belgii.

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 06:20