StoryEditor

ASF- Państwo nie działa

- W tej chwili rządzi administracja, a urzędnicy nie dają sobie nic powiedzieć. To jest największy ból. Wszyscy mówią o afrykańskim pomorze świń, ale nadal nic się nie dzieje. Rządzący powinni zacząć rozmawiać z praktykami i posadzić na stołkach ludzi, którzy znają się na rzeczy. Fachowców - mówi w rozmowie z nami lekarz weterynarii Krzysztof Pająk, który praktykuje w Grabicy, w woj. łódzkim. Tam od czerwca producenci świń borykają się z ograniczeniami związanymi z ASF. 
25.08.2021., 14:08h

W tej chwili główną naszą pracą jest wszystko to, co związane jest z ASF. Pobieranie krwi i materiału do badań. Pracy stricte weterynaryjnej jest zdecydowanie mniej niż wcześniej. Jedni chcą ograniczać koszty poprzez rezygnację m.in. ze szczepienia świń, inni w ogóle rezygnują z zasiedlania chlewni. Nie kupują warchlaków. Warchlak staniał, kosztuje poniżej 200 zł/szt., tylko dlatego jeszcze nieliczni wstawiają świnie. Jednak duża część producentów czeka na dalszy rozwój wydarzeń.

Obciążenia, jakie spoczywają na rolnikach ze stref ASF, są kuriozalne. To masa dokumentów związanych z weterynarią i administracją. Nie wiem, skąd urzędy biorą wzory, druki, sprawozdania, z którymi rolnicy mają szalenie dużo pracy. Administracja nie widzi możliwości uproszczenia tych działań i z nikim nie chce na ten temat rozmawiać.

 

Pobieram codziennie krew od świń w 2 do 5 gospodarstw. Próbek jest nawet powyżej 150. Jadę wcześnie rano na pobrania, żeby do godziny 12 zdążyć do IW w Piotrkowie Trybunalskim. Wtedy zbiorczo, z całego powiatu, próbki trafiają do laboratorium w Zduńskiej Woli. To działa sprawnie. Gorzej jest z pobieraniem próbek od padły...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 19:06