W ramach pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z Covid-19 Rząd objął wsparciem sektory produkcji rolnej. Podstawowym kryterium przyznawanej pomocy była wysokość poniesionych strat w odniesieniu do możliwości finansowych. Zadecydowano o natychmiastowym wsparciu sektorów: bydła mięsnego, bydła mlecznego, trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, produkcji owiec, kóz, indyków rzeźnych, kur, gęsi, jaj, a także kwiatów ciętych.
– W odniesieniu do hodowli świń uznano, że te działania były niesprawiedliwe wobec wszystkich. Uznano, że produkcja trzody chlewnej w cyklu zamkniętym jest dużym ryzykiem, w związku z tym wsparto tylko tych producentów utrzymujących świnie w cyklu zamkniętym. Naszym zdaniem jest to niesprawiedliwość – mówił podczas konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda.
Minister uznał, że należy wesprzeć też tych w cyklu otwartym. Podjął działania, aby znaleźć na to środki i wesprzeć również tych rolników, którzy na co dzień produkują w cyklu otwartym. Minister wspomniał, że było wiele sygnałów ze strony rolników o tej potrzebie i to jest odpowiedź. Tak więc zdaniem ministra teraz będą mogli skorzystać z pomocy wszyscy producenci świń.
Wnioski o przyznanie pomocy można składać do 20 grudnia br. Pomoc przysługuje producentowi świń, który utrzymywał świnie od 1 marca 2020 do 15 lipca 2020 r. jeżeli średnia dzienna liczba świń wynosiła co najmniej 21 szt. Pomoc będzie mógł otrzymać producent, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku związanymi z epidemią Covid-19. Pomoc jest dedykowana producentom, którzy wcześniej nie otrzymali pomocy z tytułu zagrożeń covidowych. Wnioski należy składać do powiatowych biur ARiMR. Środki będą wypłacane w 1 kwartale 2021 r.
Stawki ryczałtowej pomocy dla gospodarstw rolnych hodujących trzodę chlewną w cyklu otwartym:
– od 21 do 50 świń – 4500 zł
– od 50 do 200 świń – 14 900 zł
– powyżej 200 świń – 23 800 zł
Producenci świń w cyklu otwartym również będą objęci pomocą. #Pomoc ta będzie wypłacana w formie ryczałtu na gospodarstwo rolne, w podziale na trzy grupy w zależności od ilości utrzymywanych świń. pic.twitter.com/pfrZpOEz0c
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) December 4, 2020