Gigantyczna inwestycja spółki Frimesa
Brazylijska spółka Frimesa zainaugurowała w grudniu 2022 r. otwarcie największego zakładu produkcji wieprzowiny w Ameryce Łacińskiej. Kompleks produkcyjny położony jest w Assis Chateaubriand, w brazylijskim stanie Parana (na południu kraju).
Inwestycja pochłonęła 250 milionów dolarów i daje szansę na stworzenie 8 500 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Przewidywane uruchomienie linii produkcyjnej nastąpi w marcu tego roku i według spółki przyniesie rocznie 1, 08 mld dolarów.
W planach potrojenie wielkości produkcji
Według przedstawicieli Frimesy, nowy zakład potroi produkcję wieprzowiny w ciągu najbliższej dekady. Zakład zaprojektowany jest w taki sposób, żeby powstała infrastruktura zmniejszyła odległości i koszty transportu świń i mięsa. Plan przewiduje trzy etapy zwiększenia produkcji.
Początkowa, a więc niepełna dzienną wydajność ubojowa szacowana jest na poziomie 3 700 świń dziennie przez pierwsze dwa lata działania rzeźni. W kolejnym etapie, zaplanowanym na lata 2026-2028 wydajność powinna wzrosnąć do 7 880 świń, co przekłada się na 550 ubitych świń w ciągu godziny albo 1 800 ton wieprzowiny dziennie.
W trzecim etapie, w latach 2029-2031, celem spółki jest przekroczenie wydajności ubojowej 11 000 zwierząt dziennie po kolejnych zmianach strukturalnych. Od 2032 roku docelowo liczba ubijanych dziennie świń ma wzrosnąć do 15 000 sztuk.
Spółka opiera się na dostawach od zrzeszonych hodowców
Frimesa opiera swoją produkcję na dostawach od zrzeszonych w spółce hodowców, dlatego projekt jest kluczowym elementem dla przyszłości łańcucha dostaw. Wybór lokalizacji dla nowej rzeźni także nie był przypadkowy – koncentracja gospodarstw w regionie jest spora, a Assis Chateaubriand znajduje się około 150 kilometrów od głównej siedziby firmy w mieście Medianeira. Dyrekcja Frimesy ma nadzieję stworzyć warunki do pracy i rozwoju, a także bogacenia się miejscowej społeczności.
Ćwierć produkcji na eksport
Mimo, że Frimesa koncentruje się głównie na rynku krajowym, od kilku lat eksport spółki wzrósł z 5% do 25% całości produkowanego asortymentu.
– Nasz łańcuch produkcyjny jest dobrze zorganizowany, mamy systemy śledzenia i mamy plany rozwoju. Nowy zakład agro zawiera rozwiązania 200 różnych firm. Prace nad nim trwały trzy lata i teraz osiągnęliśmy zadowalający rezultat dla wszystkich zainteresowanych – mówił o nowej rzeźni prezes Frimesy, Valter Vanzella.
oprac. al na podst. PigProgress, Frimesa
fot. YouTube/Frimesa