Nowe przepisy dotyczą rolników, którzy produkują świnie w strefach ASF i przemieszczają je poza te strefy. Podstawowe wymagania dotyczą ogrodzenia gospodarstw oraz posiadania planu zabezpieczenia biologicznego. Nowością jest również to, że rolnicy będą musieli podzielić gospodarstwa na strefą czystą – budynki gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza oraz strefę brudną – podwórko, garaże, magazyny, część socjalna. GIW zapowiedział przygotowanie wytycznych, które mają ułatwić rolnikom przygotowanie planu zabezpieczenia biologicznego.
To duże zaskoczenie dla branży. Rolnicy domagają się wprowadzenia okresu przejściowego, minimum do końca roku. O taką prolongatę wystąpiło do ministra Pudy Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF. W uzasadnieniu czytamy:
"Wprowadzenie przepisów rozporządzenia może wywołać paraliż branży zarówno po stronie producentów trzody chlewnej, jak i przetwórców. Zagrożenie dotyczy możliwości pozrywania łańcuchów dostaw, co spowoduje z jednej strony trudności w zbyciu żywca i obrocie zwierzętami hodowlanymi w strefach ASF oraz spadek cen skupu na tych terenach, a z drugiej brak zaspokojenia potrzeb surowcowych przetwórstwa, wzrost cen żywca w strefie białej i zwiększony import. Rozwarstwienie cen żywca wieprzowego w strefach ASF oraz spadek cen materiału hodowlanego w porównaniu ze strefą wolną od choroby nie będzie służyło rozwojowi branży i może doprowadzić do likwidacji wielu gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną."