StoryEditor

Ceny tuczników dobre dla rolników, ale nie dla branży?

Od 16 lat co środę oczy całej branży mięsnej spoglądają na ruchy niemieckiej komisji cenowej (VEZG), która ogłasza rekomendowaną stawkę za kilogram tucznika na kolejny tydzień. To właśnie wyniki analiz tej instytucji wyznaczają trend na rynku trzody chlewnej nie tylko w Niemczech, ale i pozostałych krajach Unii (i nie tylko).
08.08.2016., 13:08h

Od grudnia zeszłego roku do kwietnia br. notowania VEZG były raczej stabilne. Cena tuczników oscylowała na poziomie 1,28 euro/kg – raz rosła, a raz spadała o 3 eurocenty/kg. Kryzys w produkcji świń trwał, gdyż uzyskiwany przychód ze sprzedaży nie pokrywał kosztów produkcji. Rolnicy liczyli straty.

Szybki wzrost cen
W kwietniu wreszcie przyszedł przełomcena rosła niezmiennie przez 6 tygodni. W sumie do czerwca podwyższyła się o 25 eurocenty/kg. Na rynku zapanował optymizm. Jednak wówczas stało się coś, co w Niemczech przez lata działalności tamtejszej komisji cenowej miało miejsce sporadycznie. Jeden z największych graczy na rynku – zakład mięsny Vion – ogłosił cenę aż o 5 eurocentów/kg niższą niż rekomendowana. Za nim poszły kolejne ubojnie, min. Danish Crown, Vogler, Manten i kilkadziesiąt mniejszych. Wśród dużych zakładów cenę ustaloną przez komisję utrzymała tylko spółdzielnia Westfleisch.

Na rynku za naszą zachodnią granicą zawrzało. Rolnicze związki branżowe nawoływały do wstrzymania sprzedaży tuczników. Producenci zaczęli gorączkowo szukać innych niż dotychczasowi odbiorców, również za granicą. W efekcie działań zakładów mięsnych oraz wcześniejszego kryzysu cenowego podaż na rynku spadła – szacuje się, że obecnie w Niemczech ubija się 950 tys. świń w tygodniu. Wcześniej liczba ta przekraczała milion tygodniowo. W pierwszych 22 tygodniach bieżącego roku na haki trafiło o 0,5% mniej tuczników niż przed rokiem.

Pozytywne sygnały
Eksperci ze związków rolniczych wskazują, że ubojnie nie mają powodu, by obniżać ceny, gdyż sygnały na rynku wieprzowiny są pozytywne. Sezon letni to przecież okres zwiększonego popytu wewnętrznego na mięso wieprzowe. Ponadto rośnie zapotrzebowanie w Chinach i to nie tylko na tanie elementy, ale również najcenniejsze wyręby. Prognozuje się, że w tym roku Kraj Środka zaimportuje rekordową ilość 2 mln t wieprzowiny – o 50% niż przed rokiem. Poza tym zapasy z prywatnego przechowalnictwa, które mogłyby wpływać na ilość mięsa na rynku i obniżać jego cenę zostały praktycznie w całości rozdysponowane. Ostatnią transzę uwolnioną w czerwcu (23 tys. t) sprzedano do Włoch i Hiszpanii. W wyniku tych uwarunkowań w połowie lipca rekomendowana cena za tuczniki sięgnęła 1,66 euro/kg i na tym poziomie utrzymuje się do tej pory.

Ubojnie bronią swoich interesów
Branża mięsna broni się wskazując, że dwuletni kryzys cenowy i utrata części wschodnich rynków zbytu i ją uderzył po kieszeniach. Konkurencja się zaostrzyła. W zeszłym roku Westfleisch odnotował straty, a Vion wyszedł na swoje tylko dzięki sektorowi bydła mięsnego. Z trzech największych ubojni w Niemczech, które mają 55-proc. udział w rynku, jeszcze tylko Tonnies jest nastawiony na ekspansję – szacuje się, że w najbliższych latach będzie miał 35% udziałów.
 
Koncentracja w sektorze uboju w Niemczech rośnie, a największe rzeźnie coraz silniej wpływają na cenę tuczników. Jednocześnie producenci mają coraz mniej alternatyw sprzedaży, a rozwój tuczu nakładczego odbiera karty im przetargowe. Pogłębia się przepaść między producentami żywca a koncernami mięsnymi, mimo istnienia silnych związków rolniczych. Czyżby była to zapowiedź zburzenia uporządkowanego i ucywilizowanego systemu ustalania cen w Niemczech? Na razie sytuacja się uspokoiła, gdyż wszelkie prognozy wskazują, że do końca tego roku cena tuczników powinna utrzymać się na wysokim poziomie, szczególnie że w trzecim i czwartym kwartale tego roku spodziewana jest zmniejszona podaż świń na europejskim rynku.   pjt

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 01:10