StoryEditor

Choroba Aujeszkyego, a przemieszczanie świń

 Jeżeli Komisja Europejska zatwierdzi wniosek o uznanie niektórych regionów Polski za urzędowo wolne od choroby Aujeszkyego czekać nas będą ograniczenia w przemieszczaniu świń na terenie kraju.
13.11.2015., 13:11h

 Dotychczas pięć województw: pomorskie, podlaskie, opolskie, lubuskie i śląskie są praktycznie wolne od ChA i mogą ubiegać się o uznanie za urzędowo wolne. Jednak zatwierdzenie przez KE częściowego uwolnienia naszego kraju poważnie utrudni przemieszczanie świń pomiędzy wolnymi i jeszcze nie uznanymi za wolne regionami. Podstawy do tego daje decyzja Komisji (2008/185/WE) mówiąca o spełnieniu dodatkowych gwarancji w odniesieniu zarówno do zwierząt przeznaczonych na ubój, jak i do tych do dalszej hodowli.

Póki co Główny Lekarz Weterynarii odkłada w czasie tę decyzję. Dzięki temu możemy swobodnie przemieszczać świnie na terenie całego kraju, bez dodatkowych badań.

Istnieje poważna obawa, że wprowadzenie ograniczeń na terenie kilku województw może dalej pogłębić kryzys w sektorze wieprzowiny.

POLSUS również optuje za jak najdłuższym wstrzymywaniem częściowego uwalniania kraju od ChA. Pozbawione możliwości sprzedaży zwierząt gospodarstwa prowadzące chlewnie zarodowe mogą zaprzestać hodowli lub zamienić ją na tucz świń sprowadzanych z krajów wolnych od ChA. Podobnie sytuacja wygląda na rynku krajowych prosiąt, które z powodu dodatkowych ograniczeń mogą zostać zastąpione tymi z krajów wolnych od wirusa. 

Jedynym rozwiązaniem wydaje się być jak najdłuższe przeciąganie terminu zgłoszenia wniosku. To pozwoli w późniejszym czasie ogłosić jak największy obszar Polski za urzędowo wolny od ChA.    aku

Fot. Janusz

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 07:15