Na początku marca w Dobroniu, w woj. łódzkim odbył się pierwszy krajowy zjazd Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń oraz Walne Zgromadzenie jego członków. Nie mogło nas tam zabraknąć, jako że od powstania pomysłu i od pierwszych dni istnienia wspieramy tę inicjatywę oraz rolników angażujących swój czas i siły w tworzenie Związku.
Członkowie Zarządu zaprezentowali aktualne działania Związku, struktury oraz plany na przyszłość. Uruchomiona została współpraca z członkami wspierającymi oraz wybrano 8 delegatów z całego kraju.
W grupie siła
O tym, jak ważna jest to inicjatywa, świadczą dynamiczne zmiany w produkcji świń, które zachodzą na naszych oczach.
– Od lat obserwujemy zmiany w strukturze produkcji trzody Europie i w Polsce. W 2023 r. liczba stad świń w naszym kraju zmniejszyła się o 4,5 tys. w odniesieniu do 2022 r. W tym samym czasie liczba świń wzrosła o około 0,5 mln – mówił redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek. Obecnie w tych 50 tys. gospodarstw utrzymujemy około 9,4 mln świń, a o tym, że duży może więcej, świadczy to, że największe przyrosty zanotowano w dużych stadach, liczących ponad 1000 tuczników. W 2023 r. liczba świń wzrosła w nich o ponad 336 tys. do ponad 5 mln.
Omawiając sytuację na rynku trzody chlewnej w Polsce, Europie i na rynkach eksportowych red. Bujoczek zaznaczał, że o ile w najbliższym 10-leciu konsumpcja wieprzowiny na świecie będzie wzrastać, o tyle w UE oraz Japonii prognozuje się ok. 1-proc. spadek.