StoryEditor

Dobra mięsność krajowych tusz

Mięsność polskich tusz utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Czy kontrola zwartości mięsa już niebawem nie będzie wystarczająca do określenia jakości żywca?
23.03.2020., 13:03h
W Polsce ubija się obecnie ponad 22 mln świń rocznie (dane IJHARS), podobnie jak w roku 2006. Wówczas ubój był prowadzony w 1105 rzeźniach, tymczasem w roku 2019 tych ubojni było 461. W ciągu ostatnich 10 lat średnio co roku ponad 20 rzeźni przestaje prowadzić działalność, przy czym całkowita liczba ubojów nie maleje. Jest to skutek skomasowania produkcji.

W 2019 r. ponad 55% wszystkich tuczników było dostarczonych do 13 największych ubojni.

Od niemal trzech dekad w Polsce najbardziej pożądana cechą była mięsność tuczników. Dlatego też odchudzanie świń stało się jednym z głównych kierunków prac hodowlanych. Z chwilą przystąpienia Polski do Unii prace te uległy znacznemu przyspieszeniu, ze względu na wymuszenie przez przepisy prawne obowiązku prowadzenia klasyfikacji SEUROP we wszystkich zakładach ubijających powyżej 200 sztuk tygodniowo. Od tamtej chwili do 2019 roku we wszystkich zobowiązanych do tego zakładach jest prowadzona klasyfikacja poubojowa świń, czego efektem jest znacząca zmiana w strukturze klas oraz średnia mięsność przekraczająca już 59%.

Z danych ZSRIR wynika, że obecnie w Polsce prawie 85% tusz zosta...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 23:13