StoryEditor

Europejczycy chcą wyższego dobrostanu zwierząt. Jak wygląda prawo?

Dobrostan – to słowo jest odmieniane przez wszystkie przypadki przez osoby związane z produkcją nie tylko świń, ale wszystkich zwierząt gospodarskich. O tym, jak je rozumieć oraz jaka przyszłość czeka producentów zwierząt, dyskutowano w Toruniu.
08.11.2023., 08:15h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ochrona dobrostanu zwierząt
  • Odpowiedzialność ludzi
  • Ból i cierpienie zwierząt
  • Stres obniża dobrostan
  • Kontrole weterynaryjne
  • Dyskusje wokół dobrostanu
  • Nie tylko dobrostan świń
  • Czego oczekujemy od IW?
  • O dobrostanie w Brukseli

Ochrona dobrostanu zwierząt

Wyznacznikiem stosunku człowieka do zwierząt jest ochrona przed zadawaniem cierpienia. Badania Eurobarometru 2015 dotyczące świadomości społeczeństwa UE mówią o tym, że średnio 94% obywateli UE, w tym 86% obywateli Polski uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna lub bardzo ważna. Ponad 80% badanych uważa, że dobrostan powinien być lepiej chroniony, niż ma to miejsce obecnie – mówił podczas konferencji naukowej w Toruniu prof. Roman Kołacz. Konferencja naukowa, poświęcona zagadnieniom dobrostanu zwierząt, organizowana przez prof. Kołacza to już tradycja. W tym roku odbyła się ona pod auspicjami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

image

prof. Roman Kołacz

FOTO: Kurek

Ochrona dobrostanu zwierząt jest jednym z priorytetów WPR przyjętym przez Komisję Europejską 20 maja 2020 r. Strategia ta zakłada szereg nowych regulacji prawnych, w tym propozycję UE dotyczącą etykietowania żywności z uwzględnieniem dobrostanu.

– Musimy w UE zdawać sobie sprawę z tego, że temat dobrostanu nas nie minie. Nawet w Brazylii zaczyna się o nim dyskusja. Hasła są piękne, ale jak je implementować do codziennych praktyk – pytał prof. Jorg Hartung z Uniwersytetu Weterynaryjnego w Hanowerze. Mówił on o tym, że w UE nie ma do tej pory jednego, wspólnego prawa dotyczącego ochrony dobrostanu zwierząt. Natomiast jest ono w planach.

image

Konferencja dobrostan, Toruń 2023

FOTO: Kurek

Odpowiedzialność ludzi

Niemieckie prawo dotyczące dobrostanu opiera się na konstytucyjnym celu, jakim jest ochrona zwierząt. Nasi sąsiedzi dysponują 46 biurami podległymi ministerstwu rolnictwa, kontrolującymi fermy zwierząt, transport i ubój. Korzystają z opinii eksperckich, wykonują raporty i korzystają z inspektora ds. dobrostanu. Jednak fundamentalnym założeniem ich prawa jest ochrona zdrowia i dobrostanu zwierząt, oparta na odpowiedzialności ludzi.

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 05:25