Od poniedziałku do środy do Agencji Rynku Rolnego wpłynęło 29 wniosków na przechowywanie 5,3 tys. ton mięsa. W ramach obecnego mechanizmu Unia nie wprowadziła limitu ilości składowania. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i w zależności od wyników monitoringu będą podejmowane decyzję o zamknięciu tego mechanizmu.
Podpisanie umowy z przedsiębiorcą może nastąpić po upływie 5 dni od złożenia wniosku. Oznacza to, że podpisanie umów z przedsiębiorcami, którzy złożyli wnioski w miniony poniedziałek nastąpi w najbliższy poniedziałek. Warunkiem jednak jest złożenie przez podmioty starające się o dopłaty zabezpieczenia w wysokości 20% od wnioskowanego wsparcia.
Od momentu podpisania umowy przedsiębiorcy mają 28 dni na złożenie mięsa do chłodni. Muszą też 2 dni wcześniej zgłosić ten zamiar do Agencji, aby ta mogła przeprowadzić kontrolę. Z tego wynika, że do przechowalni może trafić wyłącznie świeże mięso, skupowane zazwyczaj na lokalnym rynku.
Przypomnijmy, że w ramach mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania mięsa wieprzowego składowane przez 90, 120 lub 150 dni mogą być półtusze lub elementy powstałe z rozbioru półtusz, m.in.: łopatki, szynki, schaby, boczek, przodki. W zależności od rodzaju mięsa i długości składowania wysokość dopłat będzie wynosić od 210 do 305 euro/t. aku