Raport EFSA
W raporcie Europejskiego Urzęd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeanalizowano różne grupy substancji, w tym hormony, środki przeciwbakteryjne, zanieczyszczenia środowiskowe, substancje zabronione i inne leki weterynaryjne. Sprawozdanie roczne EFSA za 2022 r. obejmuje dane przekazane przez państwa członkowskie oraz Islandię i Norwegię.
Jakie są wyniki raportu?
W 2022 r. odsetek próbek niezgodnych wyniósł 0,18%, co jest porównywalne z poprzednimi 13 latami, kiedy odsetek niezgodności wahał się od 0,17% do 0,37%. W roku 2021 wskaźnik ten wyniósł 0,17%.
Ogólny poziom niezgodności w docelowych próbach (tj. pobranych w celu wykrycia nielegalnego użycia lub sprawdzenia niezgodności z maksymalnymi dozwolonymi poziomami) wyniósł 0,27%, co jest porównywalne z poprzednimi czterema latami (0,24%-0,35%) i nieznacznie wyższy niż w 2021 r. (0,24%).
Najwięcej próbek pobrano od:
- świń – 120 tys. szt.
- bydła – 94 tys. szt.
- drobiu – 64 tys. szt.
Niedługo szczegółowe dane
Kompleksowy zbiór danych na potrzeby raportu, obejmujący około 13 milionów wyników analitycznych, zostanie wkrótce udostępniony za pośrednictwem EFSA Knowledge Junction. To otwarte repozytorium zaprojektowano w celu zwiększenia przejrzystości, odtwarzalności i przydatności dowodów w ocenach ryzyka dla bezpieczeństwa żywności i pasz.