![Świnie do sprzedaży](https://static.topagrar.pl/images/2025/02/13/o_503586_1280.webp)
Dobrostan tuczników – większa odległość pomiędzy gospodarstwami
W ramach kampanii składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2024 r. o płatność dobrostanową do tuczników wnioskowało 3 721 rolników. Jedna ze zmian dotyczy odległości pomiędzy gospodarstwami, z których pochodzą zwierzęta kwalifikujące się do dopłat.
Zgodnie z obecnymi przepisami płatność przysługuje do tuczników urodzonych od loch objętych wariantem Dobrostan loch lub pochodzących z gospodarstwa, które jest oddalone o nie więcej niż 50 km od siedziby stada realizującego wariant Dobrostan tuczników. Właśnie tą odległość postanowiono zwiększyć z 50 do 100 km.
- Analiza przestrzenna usytuowania gospodarstw prowadzących chów świń wykazała ich nierównomierny rozkład. W niektórych przypadkach gospodarstwa prowadzące chów tuczników nie mają w swojej okolicy, w promieniu 50 km, siedzib stad loch, lub stada takie są bardzo nieliczne, co może utrudniać zakup prosiąt – czytamy w uzasadnieniu projektu. Problem zbyt małej dostępność prosiąt urodzonych w odległości nie większej niż 50 km od siedziby stada rolnika realizującego wariant Dobrostan tuczników był wielokrotnie zgłaszany przez organizacje rolnicze. Efektem tej zmiany ma być zwiększenie zainteresowania rolników utrzymujących tuczniki ekoschematem Dobrostan zwierząt.
Degresywność płatności w QAFP
Kolejną zmianą proponowaną w rozporządzeniu jest wyłączenie z mechanizmu degresywności płatności dobrostanowej dodatkowo świń (loch i tuczników) objętych wymogami systemu QAFP w przypadku gdy rolnik ubiega się o przyznanie płatności za realizację praktyki polegającej na zwiększeniu co najmniej o 20% powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach dla tych zwierząt utrzymywanych zgodnie z wymogami systemu QAFP.
Tucznik - duża jednostka przeliczeniowa (DJP)
Kolejną dość istotną propozycją dla rolników utrzymujących tuczniki będzie zmiana przelicznika DJP. Dotychczas tucznik odpowiadał 0,3 DJP.
- Mając na uwadze masę uśrednioną dla całego okresu tuczu zaproponowano obniżenie wskaźnika przeliczenia zwierząt do poziomu 0,1 DJP. Zmiana ta jest korzystna – przy uwzględnieniu obowiązującego w ekoschemacie Dobrostan zwierząt mechanizmu degresywności płatności oznacza, że wsparcie dobrostanowe będzie przyznawane do większej niż dotychczas liczby sztuk fizycznych tych zwierząt w gospodarstwie, tj. płatnością dobrostanową zostanie objętych 1500 szt. tuczników rocznie zamiast dotychczasowych 500 szt. przy zachowaniu dotychczasowych stawek płatności do sztuki tucznika – czytamy w uzasadnieniu projektu.