Kolejna edycja badania liczebności pogłowia trzody chlewnej oraz produkcji żywca wieprzowego w Polsce ruszyła 1 marca br. Akcja prowadzona w losowo wybranych gospodarstwach rolnych na terytorium całego kraju potrwa do 16 marca br. Do 5 marca rolnicy mogli korzystać z internetowego formularza. Od dziś, tj. od 6 marca z wylosowanymi gospodarstwami telefonicznie lub osobiście skontaktują się ankieterzy Urzędu Statystycznego i poproszą o udostępnienie niezbędnych do przeprowadzenia badania statystycznego danych.
Już niedługo będziemy mogli przekonać się, czy wykazywane w poprzednich badaniach tendencje w zmianach w krajowym pogłowiu potwierdzą się. Przypomnijmy, że ostatnio (w grudniu 2017 r.) prowadzone analizy wykazały wzrost importu świń przeznaczonych na tucz aż o 6,5%, co wynikało m.in. ze spadku produkcji prosiąt w krajowych chlewniach, który wyniósł 3,1%. Mogliśmy również cieszyć się znacznym, bo aż o 5,8% (50 tys. szt.) wzrostem liczebności stada podstawowego loch. Podczas tego badania wykazano, że krajowa populacja świń wynosi 11 897, 7 tys. szt. aku
StoryEditor
GUS liczy świnie. Już niedługo poznamy nowe dane statystyczne krajowego pogłowia
Ruszyła kolejna akcja Głównego Urzędu Statystycznego mająca na celu oszacowanie krajowego pogłowia świń. Do 16 marca ankieterzy GUS będą kontaktowali się z rolnikami.