![569952](https://static.topagrar.pl/images/2025/01/13/o_569952_1280.png)
Liczny miot z roku na rok staje się normą?
Jak już pisaliśmy wcześniej, praca hodowlana nad plennością loch oraz postęp genetyczny, a także technologiczny w zakresie warunków w chlewni spowodował, że liczba prosiąt żywo urodzonych stale rośnie. Dziś już nikogo nie dziwi, że maciory rodzą po 17, 18, a nawet 20 prosiąt w miocie. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule „Mamki dla prosiąt, czyli jak uratować jak najwięcej prosiąt z licznych miotów”.
Natomiast przypadek, którym miał miejsce w głębi Brazylii, nadal należy do tych szokujących – locha z gospodarstwa w stanie Minas Gerais urodziła aż 45 prosiąt. Pisze o tym portal Pig Progress.
Locha urodziła rekordowy miot – to aż 45 prosiąt!
Poród miał miejsce 22 stycznia br. na fermie należącej do hodowcy Gildy de Oliveira Santos Silva, który współpracuje z firmą Pif Paf Alimentos. To właśnie spółka poinformowała o narodzinach i bada możliwość oficjalnego uznania rekordu. Airton Martins, dyrektor wykonawczy Pif Paf, uważa, że tak wysoka liczba prosiąt to efekt dobrego zarządzania, odpowiedniego żywienia i selekcji genetycznej.
Locha z Brazylii może pobić dotychczasowe rekordy. W tym samym gospodarstwie średnia liczba prosiąt na lochę wynosi 15,2, a poprzedni rekord w tejże hodowli wynosił 38 prosiąt. Tymczasem w 2024 roku tego typu wyjątkowy przypadek miał miejsce już na naszym kontynencie, ciut bliżej Polski – w Holandii – gdzie świnia urodziła 37 prosiąt.
Czy tak duże mioty to sukces czy problem dla hodowców?
Mimo imponującej liczby noworodków pojawia się pytanie o ich przeżywalność. Standardowa locha ma 14-16 sutków, co oznacza, że nie wykarmi tak dużego miotu samodzielnie. Dlatego stosuje się lochy zastępcze i rotacyjne karmienie.
Tak liczne narodziny były dla opiekunów niespodzianką. Martins przyznaje, że reakcje w gospodarstwie były mieszane – od podziwu do niepokoju: „Przy tak dużych miotach trzeba szybko reagować, bo każdemu prosięciu trzeba zapewnić mleko i opiekę”. Zespół podzielił zadania, aby jak najlepiej zadbać o prosięta.
W Księdze Rekordów Guinnessa pojawi się nowy wpis?
Pif Paf Alimentos analizuje możliwość zgłoszenia przypadku do Księgi Rekordów Guinnessa. Jeśli rekord zostanie potwierdzony, brazylijska locha zapisze się w historii hodowli trzody chlewnej.
Na podst. Pig Progress