Holandia wspiera wycofanie się rolników z hodowli!
Holenderski rząd chce znacznie zmniejszyć wpływ na środowisko i emisję składników odżywczych wynikające z intensywnej hodowli zwierząt. W tym celu uruchomiono dwa państwowe programy wyjścia z produkcji – Lbv i Lbv-plus – aby uczynić je atrakcyjnymi finansowo dla gospodarstw hodowlanych o wysokiej emisji i bliskim sąsiedztwie rezerwatów przyrody, aby zrezygnować z produkcji.
Zobacz też: Dlaczego rolnicy porzucają produkcję mleka?
19% hodowców trzody w Holandii chce zakończyć działalność
Jak pokazują wstępne dane, programy spotkały się z dużym zainteresowaniem. Na przykład do tej pory zgłosiło się 1 517 gospodarstw hodowlanych, w szczególności z południowo-wschodnich prowincji, takich jak Gelderland i Noord-Brabant. Największe zainteresowanie wykazali hodowcy trzody chlewnej – spośród około 3000 gospodarstw trzody chlewnej w kraju 567 rolników złożyło odpowiedni wniosek. To stanowi około 19% wszystkich hodowców trzody.
Spośród tych gospodarstw 374 wnioskodawców osiągnęło już porozumienie z władzami w sprawie warunków stopniowego wycofywania i podpisało umowy. 60 gospodarstw przeszło nawet do kolejnego etapu – zakończyło działalność hodowlaną, a zbiorniki gnojowicy zostały opróżnione. Eksperci branżowi zakładają, że programy wycofywania doprowadzą do spadku pogłowia trzody chlewnej o około 10%.
Jest również mniej hodowców drobiu i bydła
Dostępne są również dane z innych sektorów przetwórstwa. Spośród 1700 ferm drobiu w Holandii 232 rolników (14%) złożyło wstępny wniosek, 106 zaakceptowało umowy, a 20 zrezygnowało z hodowli.
Hodowla bydła mlecznego (nieco poniżej 14 000 gospodarstw) wykazała najmniejszy spadek. W tym przypadku zarejestrowano 418 wstępnych wniosków (3%), z których 247 zostało zaakceptowanych. 17 gospodarstw już zrezygnowało z hodowli zwierząt.
Źródło: topagrar.com