Jednak rosnące w ostatnim czasie pogłowie, w tym liczba loch hodowlanych, mogą w 2015 r. doprowadzić do wzrostu produkcji o 0,8% do 22,45 mln t. Jednakże z powodu coraz bardziej restrykcyjnych przepisów odnośnie do warunków utrzymania zwierząt i ochrony środowiska, a także zmniejszającego się popytu na wieprzowinę, wzrost produkcji nie będzie postępował w kolejnych latach wielkimi krokami.
Według KE, w najbliższych 9 latach odnotuje się wzrost na poziomie 1,6% i w 2024 r. Wspólnota wytworzy 22,6 mln t mięsa, przy czym te nadliczbowe 350 tys. t wyprodukują kraje, które przystąpiły do UE po 2004 r.
Eksperci prognozują, że konsumpcja wieprzowiny na mieszkańca spadnie do 2024 r. o 700 g i wyniesie zaledwie 30,3 kg. Spożycie ograniczą przede wszystkim obywatele starej Unii. Wśród mieszkańców krajów nowej trzynastki konsumpcja wzrośnie do 32,7 kg.
Prognozy eksportowe na kolejną dekadę wskazują na możliwość zwiększenia sprzedaży europejskiej wieprzowiny do krajów trzecich nawet o 20% do ponad 2,5 mln t. Sprzedaż zwiększy się przede wszystkim w Chinach, Wietnamie i na Filipinach. Rynki te określone jako wschodzące mają największy potencjał importowy. Zdaniem ekspertów, sprzedaż do Rosji będzie ograniczona, nawet jeśli Kreml zniesie embargo na wspólnotowe mięso. Będzie to spowodowane rozwojem hodowli świń w tym kraju. pj