Rolniczy handel detaliczny (RHD) i przetwórstwo w gospodarstwie od trzech lat daje możliwość dodatkowego dochodu w gospodarstwach rodzinnych. Każdego miesiąca przybywa rolników sprzedających swoje wyroby. Producenci świń też upatrują w tym szansy na dodatkowe przychody.
O ile w pierwszych dwóch latach działalności RHD możliwa była jedynie sprzedaż do ostatecznego konsumenta, o tyle na początku zeszłego roku przepisy zostały zmienione. Dopuszczona została sprzedaż do sklepów ze zdrową żywnością, restauracji, stołówek i gospodarstw agroturystycznych. Zwiększyło to pole manewru i zachęciło potencjalnych zainteresowanych, gdyż okazało się, że swojskie wyroby można produkować nawet we własnej kuchni.
Niezbędne wymogi
Co jednak warto wiedzieć o RHD? Jakie są przepisy dopuszczające tego rodzaju produkcję w gospodarstwach produkujących żywiec wieprzowy?
Rolniczy handel detaliczny nie podlega, jak MOL, zatwierdzeniu, a jedynie rejestracji. Podstawowym wymogiem jest zatem złożenie na 30 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności wniosku do właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Produkowana żywność musi pochodzić w całości lub części (min. 50%) z własnego chowu lub hodowli. Wieprzowina do wytwarzania produktów i wyrobów mięsnych musi pochodzić z uboju w rzeźni. Nie wolno wprowadzać do obrotu mięsa pochodzącego z uboju gospodarczego.
Co ważne z punktu widzenia rolników, nie ma konieczności wykonywania projektu technologicznego, produkcja może odbywać się w domowej kuchni za pomocą urządzeń domowych. Musi jednak spełniać minimalne wymogi sanitarne, analogiczne do MOL.