StoryEditor

Jak powstrzymać spadek konsumpcji mięsa i produkować w zrównoważony sposób?

Czym jest dla producentów świń wieprzowina ze zrównoważonej produkcji i jak powstrzymać spadek konsumpcji tego mięsa – to pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi podczas Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.
02.01.2024., 16:39h

Mamy w branży co najmniej kilka tematów, które nas poruszają. Wszyscy producenci świń zostali włączeni do dyskusji o długich ogonach, końcu ery klatkowej, bezbolesnej kastracji oraz roślinnych alternatywach dla mięsa. Ważne jest jednak to, by w przyszłości konsumenci nie odwrócili się od wieprzowiny.

– Musimy spojrzeć w tym kontekście na konsumpcję wieprzowiny, która spada w całej Europie. W Austrii w ciągu 5 lat straciliśmy 5 kg, w Niemczech spożycie tego gatunku mięsa spadło o prawie 10 kg. Powody tego stanu rzeczy są różne – mówił podczas Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu rozpoczynający sesję świnie Johann Schlederer, szef Austriackiej Giełdy Świń.

Wyzwania dla branży

To z pewnością dyskusja o dobrostanie zwierząt, zarządzaniu branżą, klimacie. Mamy również prężnie działające organizacje pozarządowe (NGOs) w każdym kraju. Wszystko to zdaniem eksperta przyczynia się do mniejszej konsumpcji wieprzowiny. Dlatego musimy zadać sobie pytanie, w jakim kierunku mamy zmierzać? Jak możemy zmienić systemy produkcji, żeby zatrzymać spadek konsumpcji?

image

Musimy zadać sobie pytanie w jakim kierunku mamy zmierzać? Jak możemy zmienić systemy produkcji, żeby zatrzymać spadek konsumpcji?

FOTO: Shutterstock

– Jednym z wyzwań jest specjalna oferta kierowana do krytycznych konsumentów. Taka, którą będą w stanie zaakceptować. Innym problemem są rekompensaty, które należy zapewnić rolnikom chcącym podwyższać normy dobrostanu, to ważne szczególnie w kontekście młodych rolników, wykazujących zainteresowanie tym tematem – uważa Schlederer.

Branża nie może pozostawać głucha na żądania NGOs. Musi z jednej strony brać udział w dialogu i odpowiadać na stawiane przez te organizacje zarzuty, z drugiej respektować stanowisko obrońców praw zwierząt, dzięki czemu rolnictwo będzie bardziej akceptowalne dla społeczeństwa. Zdaniem eksperta może nam w tym pomóc dalszy rozwój mechanizacji systemów ochrony i podwyższania dobrostanu zwierząt, a także ulokowanie produkcji pomiędzy rolnictwem konwencjonalnym a organicznym.

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 23:27