Ogłoszenie przez rząd USA nowych 10% taryf celnych na chińskie produkty od 1 września 2019 roku oraz informacja o chińskich retorsjach wstrzymujących import wszystkich produktów rolnych pochodzących z USA spowodowało spadek notowań wieprzowiny na giełdzie w Chicago. Cena tusz wieprzowych spadła w kontraktach na październik i grudzień 2019 r. Jeżeli wojna handlowa Chiny-USA potrwa dłużej możemy spodziewać się w krótkim czasie wzmożonego chińskiego importu z krajów unijnych w szczególności z Niemiec, Hiszpanii, Danii i Holandii, co przełoży się na wzrost cen żywca wieprzowego na rynku unijnym - napisał w komunikacie Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Rozprzestrzeniający się wirus ASF na świecie wywiera coraz większą presję na handel wieprzowiną. Z jednej strony obserwujemy spadek produkcji wieprzowiny w krajach azjatyckich dotkniętych chorobą, wzrost światowego popytu i rosnące ceny. Z drugiej, poza USA, nie widać zdecydowanego wzrostu produkcji. W krajach unijnych dotkniętych wirusem ASF brak jest optymizmu do rozwijania produkcji pomimo, że większy eksport z UE do Chin podniesie ceny żywca wieprzowego nie tylko w krajach...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Jaka przyszłość czeka rynek świń w UE?
Jeżeli chińsko-amerykańska wojna handlowa potrwa dłużej możemy spodziewać się w krótkim czasie wzmożonego chińskiego importu z krajów unijnych w szczególności z Niemiec, Hiszpanii, Danii i Holandii. A to na pewno przełoży się na dalszy wzrost cen żywca wieprzowego na rynku unijnym. Tymczasem cały rynek światowy wciąż pozostaje pod ogromną presją rozprzestrzenianie się wirusa ASF.