StoryEditor

Jakie są objawy pryszczycy u bydła? Jakie są główne źródła zakażenia?

Polska jest uznana za kraj urzędowo wolny od pryszczycy przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (WOAH). Ostatni potwierdzony przypadek choroby u zwierząt w Polsce odnotowano 54 lata temu (w 1971 r.). Nieco mniej szczęścia mieli nasi sąsiedzi zza Odry – tam ostatni przypadek odnotowano 37 lat temu.

21.01.2025., 12:03h

Jak podaje topagrar.com, 10 stycznia w Brandenburgii wykryto ognisko pryszczycy u trzech bawołów wodnych. Chore zwierzęta ubito, a tusze zostały zutylizowane. Ze względu na duże ryzyko – wirus pryszczycy jest bardzo zakaźny, utworzono strefę zagrożoną i objętą ograniczeniami o promieniu 10 km. Parę dni później – 16.01 pojawiło się kolejne podejrzenie pryszczycy w Brandenburgii, objawy zaobserwowano u czterech kóz. Na szczęście w pobranych próbkach nie stwierdzono obecności wirusa.

Zobacz także: Pryszczyca u bydła: „Musimy wykazać się olbrzymią ostrożnością”. Co na to rolnicy i GLW?

Pryszczyca wysoce zaraźliwa: Czy jest się czego obawiać?

Niestety tak – nie dość, że pryszczyca jest wysoce zaraźliwa, to szerzy się błyskawicznie i bez problemu przenosi się między gatunkami. Jej wystąpienie powoduje zawsze ogromne straty ekonomiczne dla kraju oraz hodowców zwierząt, związane w koniecznością wybijania zakażonych stad, a także ograniczeniem obrotu i handlu zwierzętami oraz produktami pochodzenia zwierzęcego. O tym ostatnim na własnej skórze przekonali się już Niemcy – choć strefa wynosi zaledwie 10 km od ogniska wystąpienia, straty idą w tysiące euro, ponieważ fermy ze strefy zagrożonej, zgodnie z wymaganiami federalnego rozporządzenia w sprawie zdrowia zwierząt oraz nadzwyczajnego zarządzenia władz regionalnych w sprawie pryszczycy muszą utylizować mleko przez 30 dni. Z gospodarstwa nie może też wyjechać obornik i gnojowica.

Zwalczanie z urzędu

Pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu. Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia pryszczycy jest obowiązkiem wynikającym z ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. W razie zauważenia objawów choroby należy natychmiast zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia FMD. Za zwierzęta zabite w ramach zwalczania pryszczycy przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa. Zabija się nie tylko chore zwierzę, ale wszystkie ze stada. Niestety nikt nie zwróci hodowcom utraconych korzyści.

Objawy pryszczycy u bydła

Początek zakażania jest typowy dla choroby wirusowej – u bydła podwyższona temperatura, dreszcze, niechęć do jedzenia i zaczerwienienie błony śluzowej pyska. Jeśli krowa je, można zaobserwować obfite ślinienie i charakterystyczne mlaskanie. W szparze międzyracicowej i na wymieniu początkowo pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, potem, także na błonie śluzowej pyska, pojawiają się charakterystyczne pęcherzyki (pryszcze). U świń pęcherze występują głównie na skórze szpary międzyracicznej, prowadząc do kulawizn i nawet utraty raciczek. Pęcherzyki pojawiają się również na tarczy ryja i błonie śluzowej pyska. Świnie często chorują lekko, więc przez przeoczenie objawów choroba może zostać łatwo rozwleczona.

Ludzie też chorują 

Pryszczyca jest zoonozą – człowiek zakaża się przez styczność z chorymi zwierzętami, spożycie surowego mleka bądź innych nieprzetworzonych produktów od chorych zwierząt. Objawy zakażenia są typowe dla choroby wirusowej – podwyższona temperatura, bóle głowy i mięśni, suchość w jamie ustnej. Potem pojawiają się bolesne pęcherzyki na błonie śluzowe ust, warg, policzków, języku i przełyku oraz na palcach rąk i nóg. Choroba trwa do 14 dni, najczęściej jej przebieg jest łagodny i rzadko kiedy jest śmiertelna, chyba że wystąpią powikłania.

Ludzie zarażają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem wydalającym wirusa, jak również spożywając surowe skażone patogenem mięso, zawierające wirusy niepasteryzowane mleko i niepasteryzowane przetwory mleczne. Nie zgłoszono przypadków przenoszenia się choroby z człowieka na człowieka, ale nie można tego wykluczyć.

image
Zdjęcie pochodzi z Poradnika Weterynaryjnego dla Rolników – książki wydanej w Niemczech 1974, a w Polsce w 1979 r, kiedy to z pryszczycę „na żywo” widział każdy lekarz weterynarii. Oby z takimi obrazkami – jak jama ustna chłopca chorego na pryszczycę lekarze spotykali się tylko w archiwalnych książkach sprzed 50 lat.
FOTO:

Nie ma odporności na pryszczycę

Wirus pryszczycy występuje w kilku odmianach, po przechorowaniu tworzą się przeciwciała przeciwko konkretnemu typowi, co nie chroni przed ponownym zakażeniem innym typem wirusa. Zakażone zwierzę wydala różnym drogami ogromne ilości zarazków – przez ślinę, mleko, mocz i kał, zawartość pęcherzy. Wirus obecny jest w ślinie jeszcze przed pojawieniem się pęcherzy i wystąpieniem innych objawów choroby. Zjadliwość szczepów jest różna, w oborze/chlewni mogą więc chorować wszystkie zwierzęta, może też kilka sztuk. Przebieg choroby też bywa różny – przy ciężkiej fali pryszczycy mamy nagłe upadki wynikające z zapalenia mięśnia sercowego głównie u młodych zwierząt (cieląt/prosiąt). Zanieczyszczenie pękniętych pęcherzy skórze szpary międzyracicowej prowadzi do stanów zapalnych głębiej położonych tkanek, aż do utraty racic. Zmiany na skórze wymienia mogą prowadzić do ciężkich stanów zapalnych.

Objawy pryszczycy:

  • okres inkubacji: bydło i świnie – do 14 dni (najczęściej od 3 do 8 dni), owce i kozy – do 21 dni,
  • pęcherze i bąble występujące na błonach śluzowych, w szparze międzyracicowej i na koronkach racic, po ich pęknięciu – nadżerki,
  • temperatura ciała podwyższona o 1,5–2,5ºC,
  • apatia,
  • obfite ślinienie,
  • spadek mleczności aż do całkowitego zaniku,
  • utrudnione przeżuwanie i utrata łaknienia,
  • otwieranie jamy ustnej z charakterystycznym cmokaniem,
  • kulawizna jednocześnie na wiele kończyn, sztywny chód.

Wśród dorosłych zwierząt śmiertelność jest niewielka, młode są wrażliwe i często padają z powodu zapalenia mięśnia sercowego bez innych oznak choroby.

image

Konsekwencje pryszczycy dla rolników: "Na nasz rynek trafi tania wieprzowina z Niemiec!". Jest też pozytywny scenariusz. Jaki?

Główne źródła zakażenia pryszczycą

  • zwierzęta chore lub po przechorowaniu,
  • ślina, mleko i jego przetwory, kał, pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna, ręce i odzież obsługi,
  • mięso i jego przetwory,
  • nasienie i zarodki,
  • środki transportu, gryzonie, ptaki, owady,
  • odpadki kuchenne.

Bioasekuracja na najwyższym poziomie!

– Pryszczyca jest bardzo niebezpieczna, bo rozprzestrzenia się z powietrzem. Może trafić do gospodarstwa z wiatrem, jeżeli gdzieś w pobliżu będzie ognisko. Do transmisji często dochodzi samoczynnie, a zwierzęta zarażają się, oddychając tym powietrzem. Dlatego też, jeżeli mamy w gospodarstwie ognisko pryszczycy, to wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych podlegają zabiciu – mówiła w wywiadzie dla top agraru Dominika Kmet – Wojewódzka Lekarz Weterynarii

Dlatego obory i chlewnie oraz wszelkie pomieszczenia dla zwierząt (także owiec i kóz) należy zabezpieczyć przed jakimkolwiek ruchem zewnętrznym. Obowiązują najwyższe standardy bioasekuracji – takie jak na wejście do ferm trzody i drobiu.

– Przede wszystkim bioasekuracja i bardzo restrykcyjne zasady wchodzenia na teren gospodarstw. Dotyczy to wszystkich odwiedzających gospodarstwa, nawet rodziny. Wystrzegamy się kontaktów z osobami, które przebywały w krajach, w których występuje pryszczyca. Nie przyjmujemy od nich podarków czy żywności, bo może dojść do transmisji przez człowieka, przez żywność, którą przywiózł na teren kraju – dodała Dominika Kmet.

Fot: WETIW.gov

Mirosława Wieczorek
Autor Artykułu:Mirosława Wieczorek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 01:01