
Dzisiaj (30 marca) odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego MRIRW z udziałem ministrów, przedstawicieli GIW oraz koordynatorów wojewódzkich służb i sztabów prowadzących działania na terenach przygranicznych. W poniedziałek zostanie zwołane posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dzisiaj w Małopolsce minister Siekierski wraz z przedstawicielami wojewódzkich inspekcji weterynaryjnych podsumował prowadzone obecnie działania na terenie województw przygranicznych, w punktach granicznych, ale również w gospodarstwach, do których przywieziono zwierzęta ze Słowacji.
Planowane jest zwiększenie możliwości badań laboratoryjnych w kierunku pryszczycy z 1000 próbek dziennie (w Zduńskiej Woli) do dodatkowych 10 tys. próbek w laboratorium PIW w Puławach. Nadal będą prowadzone kontrole na większych przejściach granicznych i nie wykluczono rozszerzenia ich również na te mniejsze.
- Być może oprócz bramek i oprócz kontroli bezpośrednio na przejściach granicznych może niewiele widać, może niektórzy mogą mieć zarzuty, że Inspekcja Weterynaryjna działa niewystarczająco intensywnie. Chciałbym te zarzuty odeprzeć. Szanowni Państwo, na okoliczność wystąpienia pryszczycy są określone plany w gotowości, są przygotowane procedury i te działania, które Inspekcja Weterynaryjna podjęła na samym początku - zaznaczył Kubacki. Nie podał na razie szczegółów odnośnie planów w razie wystąpienia pryszczycy w Polsce, ale zapewnił, że są przygotowane procedury.
- To jest przede wszystkim weryfikacja wszystkich przesyłek w unijnym systemie traces. To jest kontrola wszystkich miejsc destynacji, każdej z tych przesyłek. Działania podejmowane przez inspekcję weterynaryjną na szczeblu powiatowym, polegające na kontroli każdego z tych gospodarstw, badaniu klinicznym zwierząt, ewentualnie blokadzie takiego gospodarstwa i w zależności od potrzeb, pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych. Kolejną rzeczą, o której też pan minister wspomniał, jest fakt, że laboratorium do spraw pryszczycy w Zduńskiej Woli na chwilę obecną pracuje w trybie 24 godzinnym 7 dni w tygodniu, jest przygotowane do badania ponad tysiąca próbek, natomiast jest tworzone już drugie laboratorium. W Puławach, które zwiększy możliwości o około 10 000 próbek. Jesteśmy przygotowani na diagnostykę, jesteśmy przygotowani na rozszerzone kontrole gospodarstw. Jednocześnie też chciałbym zaapelować do producentów, do hodowców, do rolników, żeby postarali się w miarę możliwości powstrzymywać od przygodnych, okazyjnych zakupów po niskich cenach, szczególnie z obszarów, które są objęte ograniczeniami, ale druga rzecz, żeby też w miarę możliwości wyprostowali, że tak powiem tematykę dotyczącą identyfikacji i rejestracji zwierząt w gospodarstwach. Jako Inspekcja weterynaryjna widzimy, że tych problemów, nieprawidłowości jest dosyć dużo i niestety, ale nie możemy być pobłażliwi w stosunku do ludzi, którzy świadomie bądź nie, będą stwarzali zagrożenie zawleczenia tej choroby – podkreślił podczas konferencji Jakub Kubacki, zastępca GLW.
Przedstawiciele wojewódzkich inspektoratów apelowali o ostrożność, wzmożenie bioasekuracji i nie wpuszczanie do gospodarstw osób postronnych. Przekazano również informacje na temat skontrolowanych i odesłanych transportów zwierząt, a także pobierania próbek oraz negatywnych wyników w gospodarstwach.
Przedstawiciele resortu i inspekcji z jednej strony starają się uspokoić rolników, z drugiej ostrzegają, że ryzyko jest duże i należy monitorować sytuację na bieżąco.
Jakie działania są prowadzone w Polsce?
W sobotę odbyło się spotkanie służb koordynujących działania ochronne, związane z zagrożeniem wystąpienia pryszczycy w Polsce. W spotkaniu uczestniczył minister Siekierski i wiceministrowie Adam Nowak oraz Stefan Krajewski. Podkreślono, że w Polsce nie odnotowano wirusa pryszczycy, trwają badania laboratoryjne i monitoring stad, do których trafiły zwierzęta ze Słowacji. Obowiązuje zakaz przywozu wybranych towarów z Węgier, części Austrii i Słowacji. Do dzisiaj odnotowano 2 ogniska pryszczycy na Węgrzech i 4 na Słowacji, wzdłuż Dunaju.
- Działania prowadzone są we współpracy z Policją, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego. Realizacja działań dotyczy głównych przejść towarowych na granicach ze Słowacją oraz Czechami – czytamy w komunikacie MRiRW. Na granicy odbywa się kontrola transportów przewozu zwierząt. Podczas dzisiejszej konferencji wielokrotnie dziękowano przedstawicielom służb za pomoc w organizacji kontroli na granicy.
Do Polski wyjechało w sumie 412 transportów (od 20 lutego do 21 marca) - 17 transportów świń do uboju i 4 transporty zwierząt do tuczu; ponadto 4 transporty owiec do uboju i 387 transporty bydła (w tym 208 do dalszego chowu w gospodarstwach). Gospodarstwa do których trafiły zwierzęta objęte są kwarantanną. Nadal nie wszystkie gospodarstwa, do których trafiły zwierzęta zostały zidentyfikowane.
- Prowadzone kontrole polegają na badaniu klinicznym, sprawdzeniu tożsamości zwierząt oraz w części przypadków pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych, które transportowane są do urzędowego laboratorium przez przeszkolonych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej – czytamy w komunikacie MRiRW.
Jakich produktów nie można importować?
- zwierzęta parzystokopytne utrzymywane i dzikie oraz materiał biologiczny tych zwierząt;
- świeże mięso, podroby, mięso mielone, mięso oddzielone mechanicznie, surowe wyroby mięsne, osłonki i produkty mięsne pozyskane ze zwierząt parzystokopytnych utrzymywanych i dzikich;
- mleko surowe, siara i produkty mleczne pozyskane od zwierząt parzystokopytnych;
- produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodne otrzymane od zwierząt parzystokopytnych utrzymywanych i dzikich;
- obornik, słoma i siano.
Co planuje MRiRW?
Resort rolnictwa podaje, że trwa uzupełnianie magazynów przeciw epizootycznych oraz przygotowanie planu działań w przypadku potrzeby uśmiercania chorych i podejrzanych o zakażenie zwierząt, zgodnie z wymaganiami przepisów dobrostanowych. Kontrola na przejściach granicznych ze Słowacją zostanie wzmocniona.
Na stronie resortu rolnictwa podano również szczegółowe informacje dotyczące aktualnych działań.
Raport z kontroli weterynaryjnych
Województwo podkarpackie:
W Barwinku na przejściu granicznym ze Słowacją od 8 marca br. funkcjonuje całodobowy punkt kontroli weterynaryjnej, zabezpieczony w bramkę dezynfekcyjną, maty dezynfekcyjne oraz stanowisko do dezynfekcji kierowców i konwojentów.
Dotychczas przeprowadzono łącznie 54 kontrole - 36 transportów bydła ze Słowacji i Węgier oraz w tranzycie z innych krajów UE; 18 transportów żywności pochodzenia zwierzęcego.
Kontrole prowadzą lekarze weterynarii i pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej (70 osób) z terenu województwa podkarpackiego.
Województwo opolskie:
Od 10 marca br. kontrole w trybie ciągłym (24 godzinnym), ze zmianą osoby kontrolującej co 12 h prowadzone są na przejściach granicznych:
Trzebina- Bartultovice w powiecie prudnickim, gdzie wykorzystywana są maty dezynfekcyjne i przenośny opryskiwacz do dezynfekcji pojazdów oraz na przejściu Głuchołazy-Mikulovice w powiecie nyskim, gdzie znajduje się bramka dezynfekcyjna.
od 10 marca do dzisiaj przeprowadzono łącznie 390 kontroli i dezynfekcji pojazdów przewożących zwierzęta/produkty zwierzęce/ towary mogące przenosić wirusa, wjeżdżających z miejsc objętych restrykcjami.
Inspekcja Weterynaryjna przeprowadza kontrole (i w wymaganych sytuacjach pobiera próbki do badań laboratoryjnych) w gospodarstwach, do których trafiły zwierzęta ze Słowacji lub Węgier jeszcze przed wystąpieniem ogniska i wprowadzeniem restrykcji w transporcie zwierząt.
Województwo śląskie:
Na terenie województwa w trybie 24 godzinnych dyżurów kontrolowane są 2 przejścia graniczne ze Słowacją w Zwardoniu i Korbielowie oraz 3 przejścia z Czechami w Boguszowicach, Gorzyczkach i Chałupkach.
W wyniku kontroli zatrzymano dotychczas ponad 12000 pojazdów, wśród których 219 transportów zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego mogło stanowić zagrożenie transmisji wirusa.
Województwo małopolskie:
Od 7 marca kontrole prowadzone były na trzech przejściach granicznych w Chyżnem, Piwnicznej i Niedzicy. Aktualnie w trybie 24 godzinnych dyżurów prowadzona jest kontrola transportów na 2 przejściach, które posiadają pełny komplet dezynfekcyjny. Pozostałe mniejsze przejścia kontrolowane są przez Policję, a transport przekierowywany jest na wytypowane miejsca pełnej kontroli (w jednym z nich – na przejściu granicznym w Chyżnem - odbędzie się dziś popołudniowa odprawa służb z udziałem ministra Cz. Siekierskiego)
W kontrolach biorą udział przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Inspekcji Transportu Drogowego. W miejscach, gdzie odbywają się kontrole stałe dyżury pełni Inspekcja Weterynaryjna i Straż Pożarna.
Dotychczas kontroli poddano 102 transportów zwierząt (ok. 2200 sztuk zwierząt), wjeżdżających głównie ze Słowacji.