StoryEditor

Kiedy ruszy budowa płotu na wschodniej granicy?

Znamy wnioski dzisiejszych obrad KE w sprawie ASF, ponadto koniecznie sprawdź kiedy rusza budowa zapory! 
26.03.2018., 16:03h
Współpraca pomiędzy krajami członkowskimi - była mottem dzisiejszych obrad Komisji Europejskiej, której przewodził Vytenis Andriukaitis Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Mówił dzisiaj, że możemy zwalczyć wirusa dzięki współpracy i przejrzystości oraz ustaleniu konkretnych działań strategicznych dla państw członkowskich oraz sąsiadujących, nie należących do UE. 

Z kolei minister Jurgiel, który dzisiaj był gospodarzem obrad przedstawił obecny stan epizootyczny choroby w Polsce oraz w jaki sposób przebiegało na terenie naszego kraju zgłaszanie oraz likwidacja pierwszych ognisk ASF, ponadto wymienił działania prowadzone obecnie aby zatrzymać rozpowszechnianie choroby na kolejne województwa. 
- W ocenie Ministerstwa Rolnictwa sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń w Polsce jest ustabilizowana - mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Jurgiel. Według Ministra większość przedstawicieli państw członkowskich obecnych na dzisiejszym spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyraziła chęć współpracy w sprawie ogólno-europejskiego zwalczania ASF, tak aby Europa mogła w niedługim czasie nazwać się kontynentem wolnym od choroby wśród świń i dzików. 
Mądra UE przed szkodą

Spotkanie, według przedstawicieli KE zakończyło się sukcesem, czyli zapowiedziano współpracę państw członkowskich. Poza tym nie podano żadnych nowych rozwiązań walki z ASF-em, ani na terenie naszego kraju, ani w UE. Pomóc mają wzmożone badania wirusa, kontrole żywności, pasażerów oraz sanitarny odstarzał dzików. Wygląda na to, że kraje członkowskie zamierzają traktować Polskę jako przykład działań jakie można podjąć w przyszłości i skorzystać z możliwości zatrzymania choroby, której my nie mieliśmy (wszystko stało się tak szybko), zanim ASF dotrze na zachód Europy. 
Vytenis Andriukaitis, Komisarz UE podkreślił, że najważniejszym elementem w strategii, który jego zdaniem będzie najbardziej skuteczny to upowszechnianie wiedzy wśród rolników, myśliwych oraz służb leśnych, weterynaryjnych oraz granicznych, ale także u zwykłych obywateli, aby każdy był świadomy, że taka choroba istnieje (objawy, śmiertelność zwierząt, drogi przenoszenia). Podróżni będą dokładnie sprawdzani na przejściach granicznych i lotniskach. W każdym kraju będą prowadzone działania informacyjne. 


Kiedy ruszy budowa płotu w Polsce?


Nie zabrakło podczas konferencji pytań na temat rozpoczęcia budowy zapory w Polsce za bagatela 235 mln zł. Jest to sprawa nagląca, ponieważ ze wschodniej granicy nadal do Polski napływają chore dziki
- Jeżeli podczas przetargu znajdzie się wykonawca, a pewnie się znajdzie, to budowa płotu powinna ruszyć we wrześniu tego roku - mówił Krzysztof Jurgiel.

Było to czwarte spotkanie, na którym przedstawiciele KE dyskutowali o problematyce ASF, która została uznana dzisiaj jako europejski problem. Komisarz ds. zdrowia  bezpieczeństwa żywności powiedział, że zamierza dalej wspierać Polskę na każdym możliwym etapie, aby pomóc w walce z chorobą na terenie naszego kraju. 


dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 23:16