StoryEditor

Kolejne polskie rodzinne zakłady mięsne w niebezpieczeństwie…

Od lat na podium zakładów mięsnych związanych z przetwórstwem wieprzowiny znajdował się duński Sokołów, amerykańsko-chiński Animex oraz polska, rodzina firma Zakłady Mięsne Henryk Kania.  
27.08.2019., 15:08h
Przez lata konkurowała z gigantami o rynek oraz zainteresowanie konsumentów, rok 2019 może okazać się ostatnim funkcjonowania tej firmy, która jest na skraju upadku.

Można podejrzewać, że do tego przyczyniły się niezbyt korzystne decyzje inwestycyjne, jak np. zbudowanie sieci dystrybucji w oparciu wyłącznie o ogromne sieci handlowe, po brak przygotowania się na rosnące w związku z ASF ceny skupu surowca. Obecnie wątpliwości co do wyjścia firmy z kryzysu mają wierzyciele firmy oraz konkurencja. 

Na początku 2019 r. w firmie pojawiły się problemy z płynnością finansową, brak przyjęcia sprawozdania finansowego firmy przez audytorów, blokada kont firmy oraz wymówienie kredytu przez bank. Przez lata ZM Kania osiągały zyski na poziomie rekordowych 1,4 mld zł, aż do 2019 r, kiedy pierwszy kwartał br. zakłady zamknęły z 10-milionową stratą.

Restrukturyzacja szansą?

Zarząd ZM Henryk Kania przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji. Jak czytamy w Business Insider Polska „Układ z wierzycielami przewiduje, że posiadacze obligacji obejmą nowe papiery oprocentowane na 3,5 proc. w skali roku. Ich wartość obejmie 100 proc. wierzytelności powiększonych o odsetki. Spółka ma odkupić obligacje za siedem lat, a kupon wypłacać po czterech. Kluczowi kooperanci (np. dostawcy mięsa) także mają zostać spłaceni w 100 proc. (wraz z odsetkami). Podobnie zresztą jak banki. Z tym, że ten dług ma być rozłożony na 96 oprocentowanych rat, a pierwszą z nich spółka chce wypłacić za 4 lata”.

Wydzierżawienie majątku produkcyjnego spółce celowej HK Trade., która zgodnie z przyjętymi założeniami  powinna stać się rentowna już od drugiego miesiąca działalności, pozwoliłoby generować dodatnie przepływy pieniężne, zdolne do obsługi czynszu dzierżawnego. 

Z punku widzenia wielu wierzycieli ZMHK, jest to optymalny plan- pozwala odzyskać całość zobowiązania, umożliwia też dalszą współpracę z wracającą na rynek firmą.
Niestety, z informacji jakie docierają do nas wygląda na to, że Alior Bank – główny wierzyciel spółki nieco inaczej rozumie to przyspieszone postępowanie niż Zarząd zakładów. Pomiędzy bankiem, a zakładami mięsnymi można zaobserwować konfliekt, ponieważ Zarząd ZM Kania uważa, że poradzi sobie z restrukturyzacją i spłaci wierzycieli, a bank w to wątpi i twierdzi, że należy sprzedać majątek firmy. 
Ofertę kupna bezpośrednio do nadzorcy sądowego złożył Tarczyński.

Zdaniem ZM Henryk Kania jest to niezgodne z przepisami. Pojawiły się zatem pytania, czy przypadkiem firma Tarczyński nie dopuściła się manipulacji instrumentami finansowymi. Wniosek w tej sprawie trafił już do Komisji Nadzoru Finansowego. Interesujące także, z czyjej inicjatywy wyszły te propozycje. Czy były inspirowane wolą wierzycieli, a jeśli tak, to czy ma ona oparcie w stosownej uchwale rady wierzycieli?

Sytuację w jakiej znajduje się firma nie ułatwia jednak to, że przeciwko ZM Kania do prokuratury wpłynął wniosek o podejrzeniu popełnienia oszustwa polegającego na braku rzetelnego informowania banku o finansach ZM. Wcześniej bank zablokował konta zakładów i zaprzestał kredytowania firmy. 

Henryk Kania ma też wiele Bankowi do zarzucenia, w Jego opinii „W całym okresie zwiększania finansowania bank miał pełen dostęp do kont, a więc posiadał wszelką wiedzę na temat przepływów na rachunku – mógł więc zweryfikować dokumenty przedkładane przez Zarząd.

Rozstrzygnięcia tej zawiłej sytuacji należy spodziewać się w ciągu najbliższych dni. Problem polega na tym, że są to jedne z ostatnich polskich zakładów mięsnych, a polscy producenci i konsumenci będą skazani na monopol zagranicznych koncernów. 

oprac. dkol na podst. businessinsider.com.pl
Fot. henrykkania.pl
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 10:44