Pasza bez pomyłki
Jeśli tuczniki utrzymywane w jednym budynku są żywione wielofazowo, różne mieszanki trafiają do poszczególnych autokarmników. Jednobarwne linie doprowadzające paszę do wyznaczonych koryt można pomylić i np. otworzyć paszociąg z mieszanką finiszer dla warchlaków. Takim błędom zapobiega wyraźne oznaczenie linii kolorami i dopasowanie ich do fazy żywienia, np. czerwony – starer, żółty – grower, zielony – finiszer. Przy takim rozróżnieniu hodowca nie ma szans otworzyć spustu z inną paszą niż potrzebna.
Karty na podorędziu
Zapisywanie wszelkich zdarzeń w poszczególnych etapach produkcji ma ogromne znaczenie dla wydajności stada szczególnie w odchowie prosiąt. Zapiski fermowe umożliwiają odpowiednią pracę ze zwierzętami. Podczas obchodu chlewni najlepiej na bieżąco notować potrzebne informacje, pytanie jednak na czym i gdzie przechowywać wypełnione dokumenty czy karty loch. Standardowym dziś patentem jest laminowanie kart, dzięki czemu nie niszczą się one i mogą wisieć przypięte nad poszczególnymi zwierzętami. Zapiski prowadzi się wówczas flamastrem. Niekiedy jednak np. podczas przemieszczania zwierząt karty nie mają jeszcze swojego miejsca.
Czysty korytarz
Jak utrzymać korytarz główny chlewni w należytym porządku i czystości? Wiadomo, że po każdym przepędzie świń posadzka jest zabrudzona i konieczne jest gruntowne mycie. Gdzie jednak ma spływać woda, użyta do oczyszczania korytarza? Dobrym rozwiązaniem jest wybudowanie korytarza ze spadem oraz rynnowego zagłębienia, w którym będą się zbierać nieczystości przy ścianie między komorami a korytarzem. Wówczas zanieczyszczenia można spławiać bezpośrednio do kanałów na gnojowicę przez otwory, umieszczone na granicy korytarza i pomieszczeń produkcyjnych.
Zobacz poprzednie pomysły na patenty naszych Czytelników!
stwo zastosowali w chlewni sprytny patent ułatwiający pracę – podzielcie się swoimi pomysłami z Czytelnikami „top agrar Polska“. Najciekawsze pomysły opublikujemy na naszych łamach, a ich właściciele otrzymają nagrody rzeczowe. Prosimy o przesłanie zdjęć
dużej rozdzielczości i opisów zastosowanego rozwiązania. Nasz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem „sprytny patent”.
ak, ag